Uygun Bütçelerle Oturma Odanızı Dönüştürme Fikirleri

Mobilyalarınızı Yeniden Düzenleyin 

Yeni bir mobilyaya ihtiyacınız olduğunu düşünmeden önce, mevcut mobilyalarınız ile yeni bir düzen yaratabilirsiniz. Oturma odanızda geleneksel düzeni takip etmek yerine (ortada sehpa, iki duvara yaslanmış kanepeler, bir uçta TV), neden mobilyalarınızı duvardan uzağa çekerek gibi daha ilginç bir şey denemiyorsunuz? Aynı şekilde, TV yerine bir sanat eserini odak noktası olarak kullanabilirsiniz. 

Alışverişten Önce Evinize Bir Göz Gezdirin

Küçük bütçenizi yeni ürünlere harcamadan önce, evinizdeki diğer odalardan herhangi bir şey ödünç alıp alamayacağınıza bakabilirsiniz. Yatak odanızda kalan bir mobilya parçasının oturma odanızda çok daha iyi olacağını fark edebilirsiniz. 
Bir ipucu: Harika bir mobilyaya rastlarsanız ancak oturma odanıza tam olarak uymuyorsa, mobilyayı boyayarak onu salonunuza uygun hale getirebilirsiniz.


Resimler İçin Farklı Bir Fikir

Fotoğrafları veya resimleri sunmak için klasik seçeneklerden sıkıldınız mı? İşte size bir alternatif: Kumaş duvar askıları, boş duvarınıza modaya uygun bir bohem dokunuş eklemenin hızlı ve ucuz bir yoludur. Hatta, çekmecede bir yerlerde duran güzel bir yatak örtünüz varsa, yeni bir şey almanıza gerek bile kalmayabilir.

Ev Bitkileriyle Gelen Canlılık

Bitkiler, bir mekana renk, şekil ve kelimenin tam anlamıyla “hayat” katarlar. Büyük ev bitkileri pahalı olabilir, bu nedenle odanızın bol yeşilliklerle dolu olduğu izlenimi yaratmak için farklı yüksekliklerde küçük bitki grupları düzenleyin.

Boyanın Gücüne İnanın 

Bütçeye en uygun dönüşüm fikri, boya tulumunu giymek ve fırçanızı elinize almaktır. Dyo’nun kaliteli boylarından birini seçerek işe başlayabilirsiniz. 

 

Bir Galeri Duvarı Oluşturun

Zamana meydan okuyan bir trend olan galeri duvarları, boş bir duvarı ucuza doldurmanın ve bir odaya çok ihtiyaç duyulan kişiliği vermenin harika bir yoludur. Galeri duvarınızı oluştururken fotoğrafları, plak kapaklarını ve farklı objeleri kullanabilirsiniz. Hatta kumaş kesiklerini veya duvar kağıdı parçalarını bile çerçeveleyebilirsiniz.


Minderlerin Etkisi

Minderler aslında çok yönlü yumuşak mobilyalardır. Pek çok farklı boyut, şekil, renk ve dokuda mevcut olan birkaç yeni minder ile oturma odanızın yenilenmiş görünmesini sağlayabilirsiniz. 

Üst Üste Halılar

Oturma odanızı yerlerini yeniden kaplamak için para harcamak yerine, bu ekonomik oturma odası fikrini uygulayabilirsiniz. Patchwork kilimler, İran kilimleri, koyun postu kilimler ve daha fazlası… Mekanınızı ilginç kılmak için dokuları, renkleri ve desenleri karıştırabilirsiniz. 
Doğru dengeyi korumak için sade ve benzer renk seçeneklerine bağlı kalmanızı öneririz. 


Eski Mobilyalara, Döşemeyle Yeni Bir Hayat Verin

Yeniden döşeme, eski mobilyalara adeta hayat verir. Bu yöntemle eski kanepe ve koltukların görünümünü tamamen değiştirebilirsiniz ve bu yöntem size yeni mobilya almak kadar pahalıya mal olmaz. Büyük mobilya parçalarını yeniden döşemek bütçemi aşıyor derseniz, örnekte  görüldüğü gibi koltuk minderlerinin üzerine atılan örtülerden faydalanabilirsiniz.


Orta Sehpanızı Düzenleyin

Orta sehpa üzerinde bir düzenleme yapmak, salonunuzu zengin gösteren önemli bir detaydır. Güzel bir mum, şık bir kitap, bir vazo içerisinde çiçekler, şık bardak altlıkları ve işte karşınızda salonunuzun yeni odak noktası!