Valencia’da Restore Edilmiş Bir Değer!

İspanya’dan Yuvarlak Hatlar

Bu tarihi ev, İspanya’nın Valencia şehrinin EL Cabanyal mahallesinde bulunuyor ve tarihi bir öneme sahip. 


El Cabanyal mahallesindeki birçok evde sıkça karşımıza çıkan desenlere sahip bu evde, özellikle zemin kattaki iç mekanların aydınlatmaya ihtiyacı vardı.  Ayrıca küçük ve penceresiz yatak odaları ihtiyaçları karşılamıyordu.

Bu sorununun çözülmesi için yeni dokunuşlar yapıldı. Odalar arasında bağlantıyı güçlendirecek ışıklandırmalar yapıldı. Doğal ışığın zemin kattaki odaların içerisine kadar dolması sağlandı. Geleneksel mimarisine hiçbir şekilde zarar verilmeden restorasyon işlemleri yapıldı.

Pencerelerden duvar ve yer karolarına kadar her detay modern dokunuşlarla tekrar hayat buldu. Modern işçiliğin mükemmel örneği olan bu dönüşümle yerleşim planı tamamen yeniden yapılandırıldı. Geleneksellik ile modernliğin harmanlandığı bu yapının
dar koridorları yüksek tavanla nefes almaya da oldukça elverişli. 


Fayanslar bir sanat eseri gibi elle boyandı, dolaplar daha fazla alan elde edilecek şekilde yerleştirildi. Orijinalliği bozulmadan restore edilen bu yapı, eski karakterini ve ruhunu hâlâ korumakta.


Restorasyon sırasında Yerleşim planı tamamen yeniden yapılandırıldı. Özgün mimar Goerlich'in orijinal yapısına saygı gösterilmesi amacıyla evin ana hatları korundu ve bir mimari yenileme yapıldı

İç mekanın 3 metrelik konforlu yüksekliğinden faydalanarak tüm ahşaplar buna göre yeniden tasarlandı. 

Bu mutfak, 'Alquerias' olarak adlandırılan geleneksel Valencia çiftlik evlerinde bulunan mutfakları andırıyor.