Vurgu Rengi Nedir ve Dekorasyonda Nasıl Kullanılır?

Dekorasyonda fark yaratmak ve yaşadığınız ortamı hem konforlu hem de uzun süre sıkılmadan vakit geçirebilir hale getirmek istiyorsanız bu yazı sizi ilgilendiriyor. Dekorasyonda kullanılan vurgu renkleri ile evinizin enerjisini değiştirmeniz çok kolay. Evinizin,ofisinizin ya da dilediğiniz yaşam alanınızın tarzına göre vurgu rengi seçmek, rengi diğer renklerle uygun kombinlemek ve dekore etmek  bambaşka alanlar yaratmanıza olanak tanıyor.

Vurgu Rengi Nedir?

Vurgu rengi, belli bir renk paleti içinde diğer renklerle kontrast oluşturan ve mekanı öne çıkaran, zaman zaman da derinlik katan renktir. Dekorasyonda kullanılan vurgu rengi objelerle mekanı bütünleştirir ve tamamlayıcı bir görev üstlenir. Böylelikle bir yandan renkler dengeli dağılmış olurken diğer yandan da mekan istenen duyguları yaratmanıza olanak tanır.

Vurgu rengi ile ifade edilmek istenen aslında her duvarın farklı bir renkte ya da tek bir duvarın kontrast bir boya ile boyanması değildir. Burada atlanmaması gereken nokta mekandaki bütünlüğün tonlarla yakalanmasıdır.

 

Görsel Kaynak

Vurgu Rengi Kullanmak Neden Önemlidir?

Vurgu rengini kullanmak tekdüze bir alanda yaşamanın önüne geçer. Evinizin tasarımıyla doğrudan ilgili olan renk seçimi ve ojbe seçimi arasında yaratılmak istenen renk geçişleri ya da kontrastlar bu tekdüzeliği ortadan kaldıracaktır.

Çok dar alanlarda yaratılmak istenen derinlik etkisi ya da tam tersi uygulamalar vurgu rengiyle oldukça kolay ve kullanışlıdır. Kimi durumlarda mekan içinde mekan yaratma trendi ile bu derinliğin etkisi artırılabilir.

Duvarda vurgu rengi ile yaratılan etki kullanılan aksesuarlar ile de desteklenebilir. Kırlentler, mobilyalar, tekstil ürünleri ya da raflarla dekorasyon tamalanarak bütünlük sağlanabilir.


Vurgu Rengi Nasıl Kullanılır?

Dekorasyonda vurgu rengi kullanılırken ölçülü olmak gereklidir. Aşırıya kaçılması ya da beklenenden az alanda uygulanması istenen etkiyi yaratmayacağı gibi sonucun tam anlamıyla hüsran olmasına da sebep olabilir. İlk aşamada karra verilmesi gerkeken nokta uygulama alanıdır. Uygulama alanı tespit edilirken mekanın genişliği, mimarisi, ışık alma kapasitesi gibi detaylar değerlendirilmelidir.

İkinci aşamada uygun olmayan renk kombinasyonlarının yapılması da beklenen etkiyi yartmayabilir. Bu anlamda dorğru renk kombinleri için https://www.birbilenesorun.com.tr adlı internet sitemizden renk uzmanlarımıza danışabilirsiniz. Dyo’nun sonsuz renk seçeneğiyle hazırladığı boya ve boyama ekipmanlarıyla hayalinizdeki odayı yaratmanız mümkün.

Vurgu rengi kullanırken oluşturduğunuz renk şemasına bağlı kalarak yaşam alanınızı karmaşık bir alandan uzaklaştırabilir, dengeli bir görünüm elde edebilirsiniz.

Uygun Renk Kombinleri Nelerdir?

Birbirine uygun renk kombinlerini vurgu rengi olarak kullanarak istediğiniz dengeli ortamı yaratabilirsiniz. İşte size Dyo’nun sonsuz renk seçenekleriyle oluşturulan birbiriyle uyumlu renk önerileri:

Sakinlik ve Huzur Temalı Dekorasyonlar için Kullanılabilecek Renk Tonları

-0001 Beyaz, 1071 Tülden, 0355 Belce Beji, 7127 Buz Beyazı

Geleneksel Tarzda Yapılan Dekorasyonlar için Kullanılabilecek Renk Tonları

-4547 Şarabi, 3347, 5579 Vizon

Klasik Tarzda Yapılan Dekorasyonlar için Kullanılabilecek Renk Tonları

-6265 Nazarlık, 1071 Tülden, 0721 Tropik

Sahil ve Kıyı Şeridi Temalı Dekorasyonlar için Kullanılabilecek Renk Tonlar

-6627 Gökçe, 0001 Beyaz, 7691 Hareli

Toprak Tonları Temalı Dekorasyonlarda Kullanılabilecek Renkler

-0390, 1225 İncekum, 2251 Kumsal

Sofistike Tarzda Yapılan Dekorasyonlar için Kullanılabilecek Renk Tonları

-7565 Buz Gümüşü, 6280 Toz Mavi, 6709

Ultra-Modern Tarzda Yapılan Dekorasyonlar için Kullanılabilecek Renk Tonları

-9064 DemirDağı, 0142 Kartepe, 7570 Gölgem

Enerjik Temalı Yapılan Dekorasyonlar için Kullanılabilecek Renk Tonları

-4685 Saltanat Kırmızısı, 1987 Köpük, 6278

Eğlence Temalı Yapılan Dekorasyonlar için Kullanılabilecek Renk Tonları

4705, 3037, 0542 Rozet Gümüşü