Yaratıcılığı, Mutluluğu ve Üretkenliği Artıracak Renkler

Renklerin, üretkenliği, yaratıcılığı ve ruh halini etkilediği kanıtlanmış bir bilimsel gerçek. Renk uzmanı Angela Wright’ın çalışmalarına göre, renklere verdiğimiz anlam kişiden kişiye değişmiyor.  Bu nedenle mekanlardaki renk seçimlerimizi değiştirerek ruh halimizi de değiştirmemiz mümkün. Son dönemde birçoğumuz yaşamak ve çalışmak için evlerimizde kaldık. Daha az sosyalleşme, motivasyonumuzu olumsuz etkilemiş olabilir. Gelin bu olumsuz etkileri renklerin gücü ile aşalım!
 


Mavi

Odaklanma denince mavi akla gelmelidir. Mavi, güveni, mantığı, iletişimi ve verimliliği temsil eder. Zihinsel baskının olduğu işinize yoğunlaşmanız gereken anlarda mavi renk yardımınıza koşacaktır.  Bu nedenle çalışma alanlarında en güçlü renklerden bir mavidir desek yanlış olmaz.
 


Kırmızı

Kırmızı cesaret, güç ve heyecanı temsil eder. Yapmanız gereken iş; enerji, fiziksel olarak aktif ve zihinsel olarak uyanık kalmanızı gerektiren, hızlı tempolu bir iş ise, kırmızı rengi tercih etmelisiniz. İşyerlerinde fiziksel çaba gerektiren alanlarında kullanmak için harika bir renk olan kırmızının gücünü es geçmeyin!
 


Sarı

Sarı duygusal bir renktir ve yaratıcılık gerektiren alanlarda kullanılmalıdır. Sarı yaratıcılığı, samimiyeti, iyimserliği ve güveni temsil eder. Pozitifliği ve mutluluğu teşvik etmek istediğinizde sarıyı kullanabilirsiniz. Sarının olumlu etkilediği bir diğer özelliğimiz ise hafızadır. 

 
Yeşil

Yeşil uyum ve doğayı temsil eder, bu nedenle de denge sağlar. Yeşil, en rahatlatıcı renk olduğu için, insanların uzun saatler çalışmasını gerektiren ofisler için harika bir renk alternatifi olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca gözü yormayan bir renk arıyorsanız yeşil ve tonlarını tercih edebilirsiniz. 
 


Mor

Mor genellikle lüks ile ilişkilendirilir ve bu nedenle özgüven gerektiren ortamlarda moru tercih edebilirsiniz. Farkındalığı artırdığına inanılan mor renk, düşünce gücünü kullanan kişiler tarafından kullanılan bir renktir.
 


Turuncu

Turuncu renk, fiziksel (kırmızı) ve duygusal (sarı) karışımı ile rahatlık hissi yaratır. Uygun şekilde kullanıldığında, eğlenceli bir renktir ve turuncu rengi rahat bir çalışma ortamı için değerlendirebilirsiniz. Bazı uzmanlar üretkenlik ve motivasyon için en iyi rengin turuncu olduğunu savunmaktadır.  Bunun nedeni olarak da kırmızı ve sarının gücünü, yani coşku ve dayanıklılığı birleştirmesini göstermektedirler.  
 


Gri

Gri tarafsızlığı temsil eder. Genellikle şık veya modern bir hava yaratılmak istendiğinde kullanılır. Sakinleştirici bir yönü olan gri, diğer kullanacağınız parlak renkleri ön plana çıkarır bu nedenle iyi bir tamamlayıcı renktir. Düşünme ve mental üretim gerektiren işler için oldukça uygundur. Entelektüel bir renktir. 


Sadece Renk Değil Ton Da Önemli!

Uzman Angela Wright, çalışmalarında sadece rengin değil tonun da büyük önem taşıdığını vurgulamaktadır. Önce vücudunuzu, zihninizi veya duygularınızı etkileyecek bir renk seçmelisiniz. İkinci adım, bireysel üretkenlik seviyenizi artırmanıza yardımcı olacak doğru tonu bulmaktır. Yüksek yoğunluklu tonların harekete geçirici, düşük yoğunluklu tonların ise yatıştırıcı olduğu unutmayın!