Yaşam Alanlarında Enerji Tasarrufu Yapmak için İpuçları!

Enerji tasarrufu, maliyet ve çevresel nedenlerle daha az enerji kullanmayı teşvik eder. Enerji verimliliği ise daha az enerji tüketimi için tasarlanmış özel ürünlerin kullanılması anlamına gelir. Bu iki kavram doğası gereği benzerdir ancak farklı yöntemlere sahiptir. Enerji tasarrufu örnekleri, evinizde akıllı cihazlar ve enerji tasarruflu ampuller kullanmayı içerir. Faturalardan tasarruf etmenize ve sürdürülebilir alanlar yaratmanıza yardımcı olur.

Dünya Üzerindeki Enerji Kaynaklarının Giderek Tükenmesi ve Enerji Tasarrufu Hakkında Bilinçlenme Gereksinimi

En önemli çevresel tehditlerden biri yenilenemeyen enerji kaynaklarına olan bağımlılıktır. Fosil yakıt kullanımı, insanlar ve çevre üzerinde zararlı etkilere sahiptir. Çevresel bozulma, denizlerin kirliliği ve deniz canlılarının ölümü, küresel hava kirliliği ve küresel ısınma bu etkilerden sadece birkaçıdır. Dünya’nın verdiği bu sinyaller insanlığın yeryüzündeki varlığını sürdürebilmesi için evde ve iş yerlerinde enerji tasarrufu yapması ve çevre dostu yöntemlere yönelmesi gerektiği anlamına da gelir.
Bu sorunların çözümü, fosil yakıttan üretilen elektriği kullanmayı bırakmaktır ancak bu süreç oldukça yavaş ilerler. Dünyadaki birçok bölge elektriğini güneş, hidrotermal, rüzgâr ve diğer yenilenebilir kaynaklarla üretse de fosil kaynaklar hâlâ yoğun olarak kullanılır. Hem toplumsal hem de bireysel olarak bu bilincin yerleşmesi, çevre sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. Aydınlatma, ısıtma ve ulaşımda kullanılan araçların verimli kullanımı ve küçük yaşam tarzı değişiklikleriyle siz de enerji tasarrufuna ve çevrenin korunmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Evlerde Enerji Tasarrufu için Öneriler

Eviniz, banyo musluğunun üzerindeki filtreden tavan arasındaki yalıtıma ve kullandığınız aydınlatmalara kadar enerji tasarrufu yapmak için sayısız fırsat sunar. Düşük bütçeli basit fikirlerle yaşam alanlarınızda tasarrufa başlayabilir ve ardından giderek daha fazla tasarruf sağlayabileceğiniz büyük adımlar atabilirsiniz.


Evde enerji tasarrufu için bu hızlı ve kolay yöntemleri deneyebilirsiniz:

1.Ampulleri Değiştirin

Enerji tüketimi yüksek olan geleneksel akkor ampuller yerine halojen akkor ampul, kompakt floresan lambalar ve ışık yayan diyotlar (LED'ler) kullanabilirsiniz. Halojen akkor ampuller, geleneksel ampullere göre üç kata kadar daha uzun ömürlüdür. LED'ler de çevre dostudur ve akkor veya floresan ampullerden %80 daha verimlidir.
Arızalı ampulleri de LED lambalar başta olmak üzere enerji verimli seçeneklerle değiştirebilirsiniz. Alanın büyüklüğünü ve ne kadar doğal ışık aldığını göz önünde bulundurarak aydınlatma için gereken en düşük Watt gücüne sahip ampulü seçebilirsiniz. 


2.Günlük Rutinlerinizi Gözden Geçirin

Enerji tüketimini azaltmak için ihtiyacınız olmadığında ışıkları ya da cihazları kapatmak kadar basit adımlarla başlayabilirsiniz. Ayrıca çamaşırlarınızı kurutucuya koymak yerine asarak kurutabilir, yoğun enerji tüketen cihazları daha az kullanabilirsiniz.


3.Isıtma ve Soğutma Sistemleri

Kışın termostatınızın ısısını azaltmak ve yazın klimanızı daha az kullanmak, tasarruf için uygulanabilecek eylemler arasında bulunur. Isıtma ve soğutma maliyetleri bir evin faturalarında da büyük bir paya sahiptir. Dolayısıyla ısıtma ve soğutmayı daha dengeli hâle getirerek enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. 


4.Akıllı Uzatma Kabloları Kullanın

Televizyon, bilgisayar gibi elektronik cihazlar, kapalı olduklarında dahi belli bir miktar enerji tüketir. Bunun önüne geçebilmek için akıllı uzatma kabloları kullanabilirsiniz. Bu ürünlerde bulunan güç düğmeleri, tüm cihazların aynı anda açılmasını ya da kapanmasını sağlar. Kullanmadığınız aletleri tamamen kapatmak ve tasarruf etmek için bu düğmelerden yararlanabilirsiniz.


Ofislerde Enerji Tasarrufu için Öneriler

Aşırı elektrik tüketimi sorunu, yüksek faturalarla birlikte çevreyi ve yaşam kalitesini doğrudan etkiler. Toplu olarak daha az elektrik tüketerek daha az fosil yakıt kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Sürdürülebilirliği ve çevre bilincini şirketinizin temel değerlerinden biri olarak vurgulamak için bilinçli bir çaba gösterebilirsiniz. Ofislerde daha az elektrik kullanarak sürdürülebilir bir gelecek için doğru alışkanlıkları oluşturabilir, daha az tüketebilir ve daha fazla tasarruf edebilirsiniz.


1.Ofis Aydınlatmalarına Dikkat Edin

Çoğu binada ofis kapalıyken bile tüm gün ve gece açık kalan çok sayıda ampul bulunur. Işıklarınızı, floresan armatürlerin enerji verimliliğini ve akkor lambaların rahatlığını sunan kompakt floresan lambalarla değiştirebilirsiniz. Bu lambalar diğerlerine kıyasla daha az enerji kullanır. Koridorlara, tuvaletlere ve diğer seyrek kullanılan alanlara ise hareket sensörleri takabilirsiniz. Böylece oda kullanılmadığında aydınlatma otomatik olarak kapanır.


2.Eski Elektronik Aletleri Değiştirin

Dinlenme odasında bulunan buzdolabı ve ofis yazıcısı açılış gününden beri oradaysa, muhtemelen enerji açısından çok verimli modeller değillerdir. Tüm ofis cihazlarınızı aynı anda değiştirmeniz gerekmese de yeni ekipman sipariş etme zamanı geldiğinde enerji tasarrufu yapan modelleri tercih ederek bir fark yaratabilirsiniz. Yeni teknolojilerle tasarlanan yazıcılar, fotokopi makineleri, bilgisayarlar ve monitörler gibi ürünlerin çoğu, uzun bir süre işlem yapılmadığında otomatik olarak kapanır ve önemli miktarda enerji tasarrufu sağlayabilir.


3.Gereksizse Lambaları Söndürün

Ofiste enerji tasarrufu yapmanın en kolay yollarından biri, kullanılmayan aydınlatma ürünlerinin kapatılmasıdır. Odadan çıkarken ampulü söndürmek enerji tasarrufuna yardımcı olur. Bir çalışma alanında muhtemelen aydınlatılacak birçok alan bulunur. Enerji tasarrufu için iş arkadaşlarınızı veya çalışanlarınızı kullanmadıklarında ışıkları kapatmaya teşvik edebilirsiniz.


4.Gereksiz Yazıcı Kullanımından Kaçının

Çevrim içi dosya paylaşımının kullanıma sunulmasıyla birlikte çoğu iş yerinin belgesini yazdırmaya gerek kalmasa da bazen çalışanların hassas bilgileri yalnızca basılı olarak paylaşması gerekebilir. Bu durumda, gereksiz kopya almaktan kaçınmanız faydalı olur. Yazıcıya bağlanmadan önce belgelerinizdeki tüm ayrıntıları tamamlayabilirsiniz.


Daha az çıktı almak için yapabileceğiniz bazı değişiklikler şunlardır:

  • Elektronik fatura kullanın.
  • Bir kâğıdın iki yüzünü kullanın.
  • Belgeleri elektronik kopyalarla paylaşın.
  • Gerekmedikçe renkli çıktı almayın.
  • Yazdırmadan önce belgelerinizi düzeltin.
  • Tarama seçeneğini kullanın, fotokopi çekmeyin.