Yaşam Alanlarında Lavanta Esintisi

Gözlerinizi kapatın, hafif esen bir meltem, burnunuza gelen o güzel kokunun sizi olduğunuz yerden alıp, doğanın kucağında bir yere götürdüğünü hissediyorsanız ve o anda gözlerinizi açtığınızda morun ihtişamı her yerinizi sarıyorsa lavantadan oluşan bir cennettesiniz demektir.

Morun hoş görüntüsü, güzel bir kokuyla buluşunca hem gözlere hem ruha dokunuyor. Lavantayla dolu bir bahçede, lavanta kokusunun hüküm sürdüğü bir evde huzura yolculuk başlıyor. Yaşam alanlarınızda lavanta yetiştirmek istiyorsanız lavanta ile ilgili bilmeniz gerekenler var. İlk olarak lavanta, yetiştirmek için oldukça uzun ömürlü bir bitkidir. Boyu 20 cm ile bir metre arasında farklılık gösterir. Görüntü olarak kısa saplı, tüylü yapraklara sahiptir. Çiçekleri mor ve mavi tonlarındadır. Kümeler halinde açarak hoş bir görüntü oluşturur ve en önemlisi lavanta kokusu ile meşhurdur. 

Lavanta Nasıl Yetiştirilir?

Lavanta yetiştirirken sulama oranı, dikilen toprağın uygunluğu, gübre seçimi, ışık ve sıcaklık önemli rol oynar. Sağlıklı bir lavanta yetiştirmek için hepsinden doğru oranda yararlanmak gerekir. 

Su

Lavanta dikildiği ilk sene suya çok fazla ihtiyaç duyar. Bu dönemde sık sık sulanması gerekir.

Toprak

Lavanta yetiştirme açısından oldukça kolay bir çiçektir. Toprak ayrımı yapmaz. Hemen hemen her toprakta yetişir. Kireçli toprakları daha fazla sever. 

Gübre

Lavantaya doğru miktarda gübreleme yapmak gerekir. İlk olarak dikimle birlikte gübre verilmelidir. Sonraki yıllarda ise ilkbaharın erken dönemlerinde gübreleme yapılmalıdır.

Işık

Lavantanın gerçek anlamda güneşe aşık bir çiçek olduğunu söylemekte fayda var. Çiçek açması için mutlaka güneşi görmesi gerekir. 

Isı

Güneşi sevmesinden anlayacağınız gibi lavantanın soğuk havalarla arası yoktur. Soğuğa fazla dayanıklı da değildir. Sıcak ve güneşi gören yerlerde dikilmelidir.

Lavanta Hakkında Bilmedikleriniz

  • Lavanta ismi Latince ‘‘yıkamak’’ anlamına gelen ‘‘lavare’’ kelimesinden türemiştir. 
  • Romalıların hayatında lavantanın ayrı bir yeri vardı. Lavantayı saçlarına, yatak örtülerine hatta banyo sularına koku versin diye kullanırlardı. 
  • Oldukça geniş bir kullanım alanı bulunan lavantanın en çok boy gösterdiği alan esansiyel yağdır. 
  • Lavanta tomurcukları incecik tüyler ile kaplıdır. Yağ da buradan gelir.