Yazın Organik Tarımla Sağlıklı Beslenin


Yazın Organik Tarımla Sağlıklı Beslenin

Sıcaklık seviyesi çok yüksek olduğundan dolayı yaz ayları, ekime çok elverişli aylar değildir. Birçok sebze için hasat vakti olarak kabul edilir. 
Ama yine de yazın ekilebilecek bitkiler de yok değil. Kafa dağıtmak ve keyifli vakit geçirmek için yaz aylarında bahçenize kolayca ekebileceğiniz sebzeleri sizler için derledik. 

Marulunuzu Kendi Ellerinizle Yetiştirin 

Lezzetli salataların olmazsa olmazı, nefis hamburgerlerin eşlikçisi marulu kendiniz yetiştirebilirsiniz. Şubat-Mart ve Nisan ayları marul yetiştiriciliği için 
en uygun aylar olsa da 4 mevsim boyunca hatta yazın bile marul yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? 


Bahçeden Taptaze Taze Fasulye 


İster saksıda ister evinizin bahçesinde rahatlıkla yetiştirebileceğiniz taze fasulyenin hasadını yazın yapabilirsiniz. Yöresel mutfağımızın vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan taze fasulye, kalsiyum ve vitamin bakımından da oldukça zengin.

 

Dereotu Lezzet Dolu


Şeflerin yemeklerin üzerine son dokunuş olarak serptiği dereotu, yemeklere hem lezzet hem de estetik bir form kazandırıyor. Yazın kendinize hazırlayacağınız enfes yemeklerin vazgeçilmezi dereotunu yaz aylarında rahatlıkla ekebilirsiniz.

 

Salataların Vazgeçilmezi Salatalık


Tüm yaz boyunca bahçeden doğal salatalıklar tüketmek istiyorsanız, salatalıkların ekimlerini farklı zamanlarda yapabilirsiniz. Kabakgiller sınıfına ait salatalığın, 2 ayrı tipi bulunuyor. Eğer bahçede yetiştirecekseniz “yerde kol atarak ilerleyen” tipini, balkonda yetiştirecekseniz ise “sırık” tipini tercih edebilirsiniz. 


Havuçlar Bahçeden


“Bahçeden havucun tadı da bir başka oluyor” diyorsanız, kendi bahçenizde yetiştirebilirsiniz. Şubat ve temmuz ayları arasında ekebileceğiniz havuç, yemeklerin olmazsa olmazı.