Yeni Başlayanlar İçin En Uygun Bitkiler!

Yeşili çok seviyor, bitki yetiştirmeye başlamak istiyorsunuz; ancak ilk adımı atamıyor musunuz? İşte size başlamak için en uygun bitkiler! Büyümesi en kolay sebzeler, faydalı otlar ve çiçeklerden bazılarıyla dünyanızı yeşillendirmeye başlayın.


Sebze, bitki veya çiçek yetiştirmek yeni başlayanlar için biraz zor görünebilir. Ancak böyle olmak zorunda değil. Yetiştirmesi nispeten kolay olan bitkilere odaklanarak, bahçe işlerinde yeni olsanız bile başarı şansınızı artırabilirsiniz.  Bu bakımı kolay bitkileri yetiştirmek için ihtiyacınız olanlar ise sadece güneş ışığı, verimli toprak ve düzenli su olacak.


İşte yeni başlayanlar için en iyi bitkilerden bazıları:

Sebzeler


Yaprak Marul
Yaprak marul çeşitleri nispeten hızlı olgunlaşır ve yapraklar yemek için yeterince büyük olur olmaz kesime başlayabilirsiniz. Marullar, gelişmek için derin saksılara ihtiyaç duymayan sığ köklere sahiptir ve kaplarda da iyi büyüyebilir. 

Turp
En hızlı alınan mahsullerden biri olan turp, yaklaşık üç hafta içinde hasat edilmeye hazırdır. Ayrıca, yapraklı üst kısımlarını yeşillik olarak da yiyebilirsiniz. Turplar çok hızlı büyüdüğü için tüm tohumları bir kerede ekmek yerine, haftada bir veya iki kez birkaç tane ekmeyi deneyin. Böylece hasadınız sürekli olacaktır. Turp hem bahçede hem de saksıda kolay yetişen bir bitkidir. 


Tatlı Bezelye
Tatlı bezelye ilkbaharda hızla büyür. Tırmanabilmeleri ve daha kolay hasat edebilmeniz için onları bir çit veya bir kafes boyunca dikmenizi öneririz. Yaz sıcağı gelip bitkilerin hasadı bittiğinde, bezelye asmalarını geri çekip yerlerine fasulye ekebilirsiniz. Her iki sebze türü kaplarda da kolayca yetişebilir. 

Otlar

Fesleğen 
Fesleğen ılık havayı sever, bu nedenle ekimini ayaz ve soğuk geceler artık bittikten sonra yapmalısınız. Fesleğenin yapraklarının daha lezzetli olması için çiçek tomurcuklarını sökebilirsiniz. 


Biberiye
Bu çok yönlü bitki, yeni başlayanlar için en iyi bitkilerden biridir. Hem saksıda hem de toprakta kolaylıkla yetişir ve olgunlaştıktan sonra az sulamayı kaldırabilir. Biberiye bir Akdeniz bitkisidir, bu yüzden sıcağı sever.


Frenk Soğanı

Frenk soğanı için hiçbir özel işlem gerekmez, oldukça kolay bir bitkidir. Soğanlara arada bir "saç tıraşı" yapın ve üst üçte bir kısımlarını keserek tıraşlayın. Bu kadarı yeterlidir. Frenk soğanı tek yıllık bir bitki değildir, birkaç yıl kökü toprakta bırakabilir.


Çiçekler


   
 

Kadife Çiçeği (Marigold)
Bu renkli çiçekler sıcağa çok iyi dayanır ve soğuk mevsime kadar çiçek açmaya devam eder. Yeni tomurcukların açması için solmuş çiçekleri temizlemeniz yeterlidir. 


Zinya Çiçeği
Zinya çiçeği herhangi bir özel işlem görmeden rahatlıkla büyür.  Uzun cinslerini devrilmesin diye ince bir değneğe bağlayabilirsiniz. Solmuş çiçekleri temizleyerek de yenilenmesini sağlayabilirsiniz. 


Kozmos Çiçeği
Papatya benzeri bu çiçekler farklı tipteki topraklarda kolayca büyür ve olgunluğa ulaştıklarında az sulamaya uygundurlar.  Sıcak havayı severler, bu nedenle ekim için havaların ısınmasını beklemelisiniz.