Yeni Bir Hobiye Başlayın, Taş Boyama

Taş boyama, ev ve bahçe dekoru için benzersiz el sanatları yaratarak kendinizi iyi bir şekilde ifade etmenize yardımcı olur. Taş boyama ile kaya benzeri objeler üzerinde farklı çalışmalar yaparak dekorasyonunuza çarpıcı bir hava katabilir, iç ve dış mekanlarınızın derinliğini artırabilirsiniz. Her ne kadar taş boyama için düz yüzeye sahip objeler önerilse de farklı şekilli taşlarla da özgün tasarımlar yapabilirsiniz. El sanatlarıyla ilgileniyorsanız hayal gücünüzü kullanarak taş boyama malzemeleriyle pratik bir şekilde hoş parçalar ortaya çıkarabilirsiniz.

Hobilux, geniş ya da dar fark etmeksizin taş yüzeylerde rahat bir şekilde boyama yapmanıza yardımcı olan bir malzemedir. Hobilux taş yüzeylerin yanı sıra seramik, plastik, metal, mermer ve cam gibi farklı alanlarda uygulanabilen bir boyadır. İdeal konsantrasyon seviyesi sayesinde yüksek oranda kapatıcılık sunan ürünle çoğu yüzeyde etkileyici sonuçlar elde edebilir, işlemlerinizi kısa süre içinde tamamlayabilirsiniz.

Hobi boyası söz konusu olduğunda pratik kullanımıyla dikkatleri üzerinde toplayan Hobilux, yüzeylere dilediğiniz görünümü kolay bir şekilde vermenize yardımcı olur. Kapatıcılığıyla öne çıkan ürün, su bazlı olduğu için herkesin güvenle kullanabileceği bir yapıdadır. Sararma olmasını engelleyecek şekilde özel olarak formüle edilen Hobilux, çevre dostu olmasıyla da dikkatleri üzerinde toplar. Kokusuz olduğu için iç mekanlarda bulunan taşların boyanmasında da rahatlıkla kullanılabilir. Bununla beraber EN 71-3 Oyuncak Güvenliği Standartı’na uygun olan boya, yapılan testlerle de kalitesini belli eder. Malzemenin ağır metaller içermediği sertifikalarla tescillenir. Taş boyama için temiz içeriğe sahip kaliteli bir boya arıyorsanız Hobilux’te aradığınız özellikleri bulabilir, hobi beklediğiniz verimi alabilirsiniz.

Taş Boyama Nasıl Yapılır?

“Taş boyama nasıl yapılır?” diye merak ediyorsanız boyama işlemini birkaç pratik adımı takip ederek kolaylıkla gerçekleştirebileceğinizi bilmekten memnun kalabilirsiniz. Aşağıdaki adımları inceleyerek taş boyama hakkında daha detaylı bir şekilde fikir edinebilirsiniz.

  • İlk olarak boyanacak yüzeyin iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir. Toz, kir ya da talaş benzeri tabakalar yüzeyden temizlendikten sonra boyama işlemine geçilebilir. Yüzeydeki kalıntıları temizlemezseniz istediğiniz sonuçları almakta zorlanabilirsiniz.
  • Uygulamanın yapılacağı yüzey çok parlak bir yapıya sahipse boyama işlemine geçmeden önce zımpara yapılması önerilir. Ayrıca zorlu yüzeylerde de pütürlü yapıyı ortadan kaldırmak için zımpara yapmayı düşünebilirsiniz. Zımpara kâğıdı, boyanın kolay tutunabileceği bir yüzey elde etmenizi kolaylaştırır.
  • Yüzey temizlendikten sonra herhangi bir ön hazırlık işlemi yapmadan boyamaya geçebilirsiniz. İnceltme benzeri işlemleri gereksiz hâle getiren ürün, kullanıma hazır olacak şekilde üretilir. Ayrıca astar gerektirmediği için de taş boyama malzemelerini hızlı bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • Sadece kapağı açtıktan sonra homojen bir kıvam alması için malzemeyi biraz karıştırmanız gerekir. Hobilux, kullanımı kolay bir hobi boyası olduğu için istediğiniz yüzeyde dilediğiniz etkiyi rahatlıkla elde etmenizi mümkün hâle getirir.
  • Boyayacağınız alan ya da objeye uygun olan bir fırça seçimi yaptıktan sonra boyama işlemine geçebilirsiniz. Eğer hangi fırçanın sizin için uygun olduğunu belirlemekte zorlanıyorsanız DYO’da bulunan iç cephe rulosu, kestirme fırçaları ya da mini rulo çeşitleri arasından aradığınızı kolaylıkla bulabilir, herhangi bir iz bırakmadan boyama işlemini pratik bir şekilde tamamlayabilirsiniz.
  • İlk kat boyayı uyguladıktan sonra 4 ile 6 saat arasında beklemeniz gerekir. Bekleme süresi, boyanın tutunmasını güçlendirdiği için önemli olan bir aşamadır. Gerekli olan süreyi bekledikten sonra ikinci katı uygulayarak  işlemi tamamlayabilirsiniz.
  • Boyayı uyguladıktan sonra isteğe göre mat, ipek mat, parlak ya da su bazlı vernik uygulaması yapılması tavsiye edilir. Vernik uygulandığında yüzey daha canlı bir görünüm kazanır. Bununla beraber vernik uygulanacaksa boya yapıldıktan sonra en az 24 saat beklenmesi tavsiye edilir.
  • Hobilux boya ile tek katta ortalama 24 ile 28 m² arasında bir alanı boyayabilir, malzemenin sunduğu avantajlardan yararlanabilirsiniz (Boya sarfiyatı yüzey tipine ve renge göre farklılık gösterebilir.).

Taş boyama işlemini hem iç hem de dış mekanlarda yapabilir, istediğiniz görünümü pratik bir şekilde elde edebilirsiniz.

Taş Boyama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Taş boyamaya başlamadan önce hakkında bilinmesi gereken bazı noktalar vardır. Taş boyama yaparken hangi rengin sizin için daha uygun olduğunu belirlemeniz önemlidir. DYO Renk Pınarı sistemi sayesinde klasik renklerle sınırlı kalmadan istediğiniz tonu elde edebilir, objelerde ya da yüzeylerde hayalinizdeki görünümü kolaylıkla yakalayabilirsiniz. 30.000’in üzerinde renk tonuna sahip olan Renk Pınarı sistemi sayesinde aklınızdaki tonu zorlanmadan bulabilirsiniz.

Dekoratif amaçlarla üretilen hobi boyası, sunduğu renk çeşitliliği sayesinde herkesin aradığı tonu bulmasını kolaylaştırır. Geleneksel renklerle sınırlı kalmayan ve her yere uyum sağlayabilen binlerce tonu kartelasında barındıran Hobilux, her türlü kullanım amacına kolay bir şekilde adapte olur. Farklı renklerle dilediğiniz kontrastı yakalayabilir, tonlar arasından aklınızdaki rengi kolaylıkla bulabilirsiniz.

Hobilux hobi boyası, yüksek oranda kapatıcılığa sahip olmasıyla dikkat çeker. Herhangi bir yüzeyi 2 katta kapatarak istediğiniz görünümü yakalamanızı mümkün hâle getirir. Her ne kadar Hobilux ile duvar ya da objeleri rahat bir şekilde boyayabilseniz de ürünün zemin ve su ile temas eden yüzey uygulamalarında kullanılması önerilmez. Taş zeminlerde boyama yapmak istiyorsanız DYO’nun zeminler için özel olarak formüle ettiği ürünleri inceleyebilir, iç ya da dış mekân fark etmeksizin her yerde istediğiniz etkiyi yakalayabilirsiniz.

Objelerden yüzeylere kadar geniş bir alanda kullanabileceğiniz hobi boyası ile istediğiniz görünümü kısa sürede yakalayabilir taş boyama ile süslediğiniz ortama hayalinizdeki havayı katabilirsiniz.

Bilgilendirme: Bu içerikte kullanılan görseller tamamen referans ve fikir amaçlıdır. 

Tüm renkler, ekran rengi / ışığı ve çözünürlüğe bağlı olarak orijinaline göre değişiklik gösterebilir. Nihai seçim ve en doğru sonuç için size en yakın satış noktamızı ziyaret ederek basılı kartelamızı incelemenizi tavsiye ederiz.

İçerikte geçen renk ya da ürün önerileri ile ilgili destek almak için birbilenesorun.com.tr web sitemiz üzerinden ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz. 

Renkli günler dileriz.