Yeşil ile bütünleşen konfor: Casa Açucena!

Casa Açucena, 2021 yılında Brezilya’nın Nova Lima bölgesinde inşa edildi. 500 m2 büyüklüğünde olan ev yemyeşil Atlantik Yağmur Ormanı doğasına tam ortadan dalmış bir konumda bulunuyor.  

Büyük yapraklı ağaçlar, çalılar, kuşlar ve vahşi hayvanlarla dolu bir arazi hayal edin. Minas Gerais'teki Nova Lima bölgesinin karakteristik özelliği olan dik eğimli bu zorlu topografya Casa Açucena'nın konumlandığı nokta.
    

Proje, mekanın hassas bir şekilde yorumlanması gerektiği anlayışı ile yaratıldı. Araziyle mimarinin temasında, doğal özelliklerin korunması günümüz koşullarında zaten yaygın kabul edilen bir gerçek.. Bunun yanında, yerden on beş metre kadar yükselen ağaçların tepesinden yukarıya bakma arzusu, konseptin yaratılmasında belirleyici oldu. 

Tasarım süreci şunlar gibi sorulara yanıt aradı: Bu kadar dik bir topoğrafyaya sahip bir yerde doğa korunarak nasıl inşaat yapılır? Evin sakinlerine, ağaçların tepelerinden gökyüzüne bakma ve gökyüzünü görme deneyimi nasıl yaşatılır? 

Mimarinin araziye ve doğaya göre şekillenmesi gerektiği anlayışı, başlangıç ​​noktasıydı. Ev yerden yükselince altında hayvan ve bitki yaşamı gelişimine olanak tanımış oldu. Evin şekli ve mimarisi, ağaçların arasındaki boşlukları doldurma düşüncesi ile kendini şekillendirdi. 

İnşaat süresince hiçbir ağaç sökülmedi ve yüzey şekli değiştirilmedi. Bu projede sanatın ve doğanın mükemmel uyumunu görebilirsiniz. 

Bu anlayışa karar verildikten sonra mimari seçimler sadece bu felsefeye ve doğaya verilen bir yanıt niteliği taşıyordu, mimarın zevkine veya iradesine değil.  Mimarlar sadece doğaya uyum kavramını güçlendirmeyi amaçladı. 

Beyaz renkteki bu ev, gelenleri şaşırtıyor ve rastgele yerleştirilmiş siyah sütunlar, ağaç gövdeleri ile eşsiz bir uyum içerisinde. Evin rengi ve sütunların bu uyumu evi sanki ağaçların arasında yüzüyormuş gibi hissettiriyor. 

Evin hacmi ve gücü, mimarinin ağaçların arasında gelişmesinin sonucu olan akışkan planından kaynaklanıyor denebilir. Bu hacme ağaç tepelerine ulaşmak için tasarlanan açıklıklar ve  ve kıvrımlar da büyük katkıda bulunuyor. 

Evin mimarisi, doğal bitki örtüsünün içine uyumlu bir şekilde yerleştirilmesine rağmen, varlığını güçlü bir biçimde korumakta. 

Sürpriz ve yenilik sanatın doğasında var olan değerlerdir. Casa Açucena, doğanın ortasında beyaz bir çiçek olarak karşımıza çıkıyor.