Yeşille Bahçeler Yeniden Şekilleniyor

Yaz aylarında yeşilin bin bir tonunu kafanızı çevirdiğiniz her yerde görebilir, mis gibi çiçek kokuları ile ruhunuz bambaşka diyarlara göç edebilir. Buna alternatif olarak bahçenizi dilediğiniz gibi düzenleyerek kendi diyarınızı yaratabilirsiniz.

Yaz mevsiminde kış aylarında kapalı kaldığımız dört duvar arasından sıyrılıp, açık alanlara kendimizi atarız. Bunların başında da bizim için en huzurlu alan olan evlerimizin bahçeleri gelir. Bahçemizi dilediğimiz gibi şekillendirebiliriz.

Bunun için dikkat etmemiz gereken bir iki maddenin dışında zevkimiz bize kılavuzluk eder. Bahçeniz havuz kullanılabilecek kadar büyük mü, havuz kullanmak ister misiniz yoksa bitki ağırlıklı bir bahçeye mi sahip olmak istersiniz önce buna karar vermek gerekir. Tabi bunun yanı sıra bahçeyi hangi amaçla kullanacağınız da düzenlemedeki önemli kriterlerden. Oturma alanı istiyor musunuz, alanın konumu ne olmalı, çocuklar için oyun alanına gerek var mı gibi soruları cevaplandırarak bahçeniz hakkında kaba taslak bir fikir edinmiş olursunuz. Fikrinizi netleştirmek için bahçe alternatiflerini incelemekte fayda var.

Doğal Bahçeler

Doğal bahçeler tercihlerin başında geliyor. Lokal ürünler seçerek bahçenizi oluşturabilirsiniz. Bulunduğunuz yörenin bitkileri ile bahçenizi düzenlemeniz gerekir. Ayrıca doğal bahçelerde dikkat edilmesi gereken en önemli özellik; bakımı sırasında mümkünse kimyasal madde kullanılmamasıdır.

 

Modern Bahçeler

Modern bahçelerin en büyük özellikleri sade bir tasarıma sahip olmaları. Çim, bahçe terası ve çiçek yatakları oluşturabilirsiniz. Ayrıca bahçenin etkisini arttırmak isterseniz çit bitkileri de kullanabilirsiniz.

 

Akdeniz Tarzı Bahçeler

Bahçenize biraz renk katmak isterseniz Akdeniz esintili bir bahçe yaratabilirsiniz. Kırmızı tuğlalarla kahverengi toprağın birbiriyle dansı, her daim hayranlık uyandıran bir görüntü ortaya çıkarıyor. Bunun dışında doğal taşları tercih edebilirsiniz. Çiçek konusunda ise mavi ve beyaz tonlardaki çiçeklere yönelebilirsiniz.

 

Japon Bahçeleri

Bir bahçeden beklentiniz dinginlik ve huzur ise tercihinizi kesinlikle Japon bahçesinden yana kullanmalısınız. Az bakım gerektiren bitkiler bu tür bahçeler için en uygun bitkilerdir. Bahçenin en belirgin özellikleri arasında su ve taş geliyor. Minik şelaleler, su yolları, gölcükler şık bir görünüm oluşturur. Ayrıca Bonsai ağacı ve bambu ağaçlar bahçenin olmazsa olmaz bitkileri arasında.

 

Zen Bahçeler

En kısa tanımıyla Zen bahçesi, Japon bahçesinin sudan arınmış hali olarak anlatılabilir. Japon bahçesinde su kullanılırken, zen bahçelerde suyun yerine küçük tahta tırmık ile minik taşlara ve kuma desenler çizilerek bahçede bir kombinasyon yaratılır. Bu stilde yeşillik olarak da en çok yosunlardan faydalanılır. 

 

Çocuklar için Güvenli Alan Oluşturun

Bahçelerde oynamak çocukların da hakkı. O yüzden bahçeniz yeteri kadar büyük ise çocuklarınız için ayrıca küçük bir oyun alanı da yaratabilirsiniz. Bahçenizin çocuk alanı için kullanacağınız oyuncakların malzemesini özenle seçmelisiniz. Seçtiğiniz oyuncakların yumuşak, ahşap ya da kauçuk olanlarına yönelebilirsiniz. Olası güneş çarpması gibi durumlardan etkilenmemek için oyun alanlarını bahçenin gölgelik kısımlarına yapabilirsiniz. Söz konusu çocuklar olduğunda sadece oyun alanlarında değil bahçenin genelinde de can güvenliklerini sağlamak için gerekli koşulları yaratmalısınız. Mobilya seçiminde çocukların ellerinin sıkışmayacağı, aç - kapa yapmayacağı modelleri seçebilirsiniz. Toprak haricinde başka bir zemin oluşturacaksanız zeminin kesinlikle kaygan olmaması gerekir. Bahçenizde havuz mevcutsa çocuklarınız yüzme bilsin ya da bilmesin havuzun üzerini mutlaka kapatmalısınız.