DYO ve AURA İstanbul İş Birliğiyle Düzenlenen “AURA Crea: Küçük Ayasofya ve Çevresi Kentsel Tasarım Atölyesi”nin Kazananları Belli Oldu

DYO ve AURA İstanbul iş birliğiyle, bu yıl “Küçük Ayasofya ve Çevresi Kentsel Tasarım Atölyesi” teması altında 4’üncüsü düzenlenen AURA Crea’da, "ARA-YÜZ" projesi birinciliğe layık görüldü.

DYO ve İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi AURA İstanbul iş birliğiyle düzenlenen AURA Crea: Küçük  Ayasofya ve Çevresi Kentsel Tasarım Atölyesi ’nin kazananları, proje sunumları ve jüri değerlendirmelerinin ardından belli oldu.

Atölye kapsamında, İstanbul’da Küçük Ayasofya ve çevresine yönelik kentsel tasarım proje önerileri geliştirildi. AURA İstanbul ’un mimar, iç mimar ve şehir plancılarından oluşan araştırma ekibi, iki gün süren alan analiz çalışmalarının ardından, 5 çalışma grubu halinde proje çalışmalarını tamamladı. Gruplar, tarihi yarımadanın mimari kimliğinden ve kent dokusundan yola çıkarak, DYO boya ürünleri ve renk kullanımlarıyla uygulanabilecek tasarımlar ortaya koydu.

Tasarımlarda kullanılan renklerin seçilen kentsel alanın bağlamı ile ilişkili olmasına, kentin tarihi ve çağdaş dokusu arasındaki uyumun korunmasının yanında alanın birleştirici niteliğini de güçlendiren bir mekan kurgusu oluşturmasına, rengin mekanı dönüştürücü ve iyileştirici özelliğini vurgulamasına ve en önemlisi uygulanabilir bir tasarım olmasına dikkat eden jüri üyeleri Aykut Köksal, Büşra Al, Hale Tokay, Halit Yaşa Ersoy, Han Tümertekin, Hüseyin Alp Korkmaz ve Pınar Şimşek, proje sunumlarının ardından kararlarını verdi.

Jüri kararına göre katılımcılardan İsa Ünlü, Pelin Bilir, Selen İlhan ve Şevval Akkuzu’nun projeleri ARA-YÜZ birinciliğe layık görülerek, 40.000 TL para ödülüne hak kazandı. 20.000 TL değerindeki ikincilik ödülünü ise Batuhan Bilir, Dila Karaş, Eylül Nur Dinç ve Özge Özgerçek'in tasarladığı "Yama" projesi aldı. Ayrıca “Quadrata”, “Kırkyama” ve “Sınır Aşan: Bağlantı” projeleri de teşvik ödülü aldı.

AURA İstanbul ile 2019 yılından beri bir çok projeye birlikte imza atan , geliştirdikleri projelerle, eğitim ve seminer programlarıyla mimarlık alanında, gençlere ve sektöre katkı sağlamaya devam ediyor.

DYO'dan Son Haberler