Renkli DYOloglar “Türkiye’nin Renkleri” Söyleşileri Başlıyor

Türkiye’nin en köklü boya üreticisi DYO’nun AURA İstanbul iş birliğiyle gerçekleştirdiği ve renklerin farklı disiplinlerin bakış açısı ile ele alındığı Renkli DYOloglar “Türkiye’nin Renkleri” canlı yayın söyleşi serisinin ikinci sezonu başlıyor.
Hayatımıza renk katan isimleri bir araya getirerek mimarlıktan sanata, tasarımdan müziğe, tarihten gastronomiye birçok farklı disiplinden konuğun deneyim ve görüşlerini paylaşacağı söyleşilerin odak noktası renk… 
Renkli DYOloglar kapsamında bu yılın ilk söyleşisi, 13 Temmuz Salı günü saat 20.00’da Türkiye’nin saygın fotoğraf sanatçılarından İzzet Keribar ve Merih Akoğul ile gerçekleşecek. 


Fotoğrafa Adanan Bir Hayat; İzzet Keribar
İstanbul’da 1936 yılında doğan İzzet Keribar, genç yaşından itibaren fotoğrafa karşı büyük bir ilgi duydu. Fotoğraflarında ışık, renk ve grafiksel öğelere ağırlık vererek kendine özgü stilini oluşturan İzzet Keribar, 1988 yılında Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu - FIAP tarafından 1985’te AFIAP / (Sanatçı)  ve 1988’te E.FIAP (Ekselans) unvanına, 1991 yılında Fransa Kültür Bakanlığı tarafından Chevalier dans l’ordre des Palmes Académiques (Akademik Başarılar Şövalyelik) unvanına, 2011 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne ve 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü. 
“Türk Fotoğrafçıların Kütüphanesi” dizisinden kitabı 2005’te, “Türkiye Sinagogları” kitabı 2008’de, “Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları” dizisinden kitabı da 2015 yılında yayınlanan Keribar’ın aynı yıl “Bir Bursa Masalı”, “Küba’dan Portreler” adlı kitapları da yayımlandı. 2019’da “Renkli Türkiye”, “Pendik”, “Afrodisias”, “Ankara Cumhurbaşkanlığı Kitaplığı” ile “Göbeklitepe” kitapları ve 2020’de de eski siyah beyaz fotoğraflardan oluşan “İki İstanbul” adlı yeni bir kitabı yayımlandı. 


15 Kitabı ve 30 Sergisi ile Merih Akoğul
İstanbul’da 1963 yılında doğan Merih Akoğul, 1985’te Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Ana Sanat Dalı’nı (Lisans) ve 2001’de de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalı’nı (Yüksek Lisans) bitirdi. 
Farklı konularda yayınlanmış 15 kitabı bulunan Merih Akoğul, Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde 30 fotoğraf sergisi açtı, grup sergilerine katıldı. Fotoğraf sanatı ve kuramı konularında çalışmalar yapan Merih Akoğul, seminer, sempozyum ve açıkoturumlara katıldı, bildiriler sundu, paneller yönetti, seçici kurullarda yer aldı. Reklam sektöründe yazar olarak çalıştı. Merih Akoğul, 2003 yılının yaz döneminde Avusturya Başkanlık Sanat Dairesi tarafından verilen bursla çalışmalarını Viyana’da sürdürdü. Çeşitli müze ve özel koleksiyonlarda yapıtları bulunan Akoğul, 20 yıldır Türkiye’nin önemli üniversitelerinde fotoğraf dersleri veriyor. 
Her hafta DYO Boya’nın YouTube sayfasından canlı yayımlanacak söyleşilerde birbirinden değerli konuşmacılar, üzerinde yaşadığımız toprakların kültürel yapısının hayatımıza kattığı renkleri farklı yönlerden ele alacaklar. Canlı yayınları DYO Boya’nın http://youtube.com/dyoboyalari YouTube kanalı üzerinden takip etmek mümkün… 

DYO'dan Son Haberler