Ahşap Mobilyaların Uzun Ömürlü Olması için Nasıl Bakım Yapılmalıdır?

Ahşap Mobilyaların Uzun Ömürlü Olması için Nasıl Bakım Yapılmalıdır?

Ahşap mobilyalar, estetik ve zamansız duruşlarının yanı sıra kullanışlı olmalarından dolayı ev dekorasyonunda vazgeçilemeyen trendlerin başında gelir. Aynı zamanda dayanıklılık, uzun ömürlülük, sürdürülebilir materyal olması ve kişiselleştirme imkânı da sık tercih edilmesinin nedenleri arasında yer alır.

 

Ahşap mobilyalar, dayanıklılığı ile öne çıksa da bu dayanıklılığı uzun süre koruyabilmek için doğru kullanım ve düzenli bakım gerekir. Kullanılan ağacın türü ve kalitesi haricinde, uzun ömürlü bir kullanım için doğru yöntemler ile temizlemek ve ahşap bakımı için özel tasarlanmış ürünlerle bakım yapmak gibi noktalar da önemlidir.

 

Bu yazımızda ahşap mobilyalarınızın uzun ömürlü olması için neler yapabileceğinizi bulabilirsiniz. Gelin, doğru ahşap mobilya bakımı nasıl olmalı beraber inceleyelim.

Ahşap Mobilya Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ahşap mobilyalarınızı uzun süre kullanmak için atmanız gereken birkaç adım bulunur. Bu adımların başında ise sizin için doğru olan ahşap mobilyayı seçmek gelir. Aşağıda listelediğimiz püf noktaları zevkinize ve ihtiyaçlarınıza uygun, uzun yıllar severek kullanabileceğiniz ahşap mobilyaları seçerken kullanabilirsiniz.

  • Her ahşap türünün kendine özgü özellikleri olduğu için ürünü kullanacağınız alanla uyumlu ahşap türünü seçtiğinizden emin olmalısınız. Örneğin; akasya, tik gibi ağaçlardan elde edilen nem veya güneş ışığı gibi hava koşullarına dayanıklı mobilyalar bahçe ve balkonlarda sıklıkla tercih edilir.
  • Herhangi bir mobilya satın almadan önce üretim kalitesini yakından incelemeniz önerilir. Bu sayede görünür kusurları olmadığından emin olmanın yanı sıra dayanıklı olup olmadığı konusunda da fikir sahibi olabilirsiniz.
  • Uzun zaman severek kullanabileceğinizden emin olduğunuz, estetik zevkinize ve evinizin bütünlüğüne uygun parçaları seçmeye özen göstermelisiniz. Böylelikle kısa bir süre sonra değiştirme isteği duymadan küçük dokunuşlarla evinize yeni bir hava katabilirsiniz.
  • Görünüşe ek olarak fonksiyonelliği ve konforu göz önünde bulundurmak ve evinizin ihtiyaçlarını değerlendirmek de seçim aşamasında önemlidir. İhtiyaçlarınıza cevap veren şık bir ahşap mobilya, yaşam alanlarınızın vazgeçilmezi hâline gelebilir.

Ahşap Mobilyaların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kaliteli malzemelerden üretilen ahşap mobilyalar her ne kadar dayanıklı olsalar da zaman içerisinde çizilme, aşınma ve yıpranma gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Ahşap mobilyalarınızı uzun süre kullanmak ve zarar görmelerini engellemek için atabileceğiniz ilk adım doğru ahşap mobilya seçimiydi. Şimdi ise ahşap mobilyalarınızın bakımı için neler yapabileceğinizden bahsedelim:

  • Güneş ışığı ve ve atmosferik koşullar zaman içinde ahşapta solmaya sebep olabilir. Bu sebepten ötürü sehpa veya yemek masası gibi ısı ile teması olan ahşap mobilyalarınızı masa örtüsü, nihale ya da bardak altlığı gibi araçlarla korumalısınız. Kullanmadığınız zaman bahçe mobilyalarınızın üzerini örtebilir, ahşap mobilyaları kalorifer peteğinden uzak konumlara yerleştirebilirsiniz.
  • Güneş ışığı ve sıcak kadar tehlikeli bir diğer ikili ise su ve nem. Ahşap mobilyaların, su veya nem ile uzun süreli teması sonrasında çürüme meydana gelebilir. Eğer bahçe veya balkonda kullandığınız ahşap mobilyalarınız varsa bunları hava koşulları ve nemden korumak için özel olarak üretilen kılıfları tercih edebilir ya da ahşap bakım ürünleri kullanabilirsiniz.
  • Ahşap mobilyaları taşımanız gerektiğinde çizilmesini ve zarar görmesini engellemek için gereken önlemleri aldığınızdan emin olmalısınız.

Ahşap Mobilyaların Temizliği Nasıl Yapılır?

Ahşap mobilya temizliği, uzun süreli kullanım için dikkat etmeniz gereken detaylar arasında yer alır. Ahşap mobilya temizliği nasıl yapılır sorusuna düzenli temizlik ve leke temizliği olarak iki alt başlıkta cevap verilebilir.

Ahşap Mobilyalar Nasıl Temizlenir?

Çok sık sert kimyasallarla temizlemek uzun vadede ahşap mobilyalarınıza zarar verebilir. Bu durumun önüne geçmek için mobilyanızın tozunu yumuşak veya mikrofiber bir bez ile çok bastırmadan nazikçe almalısınız. Toz alma işlemi sonrasında ise ahşap temizleyici kullanarak yüzey temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer doğal temizlik yöntemlerini tercih ediyorsanız az sirkeli suyla ya da zeytinyağı ve limon karışımı ile ahşap mobilyalarınızı temizleyebilirsiniz. Herhangi bir kalıntı kalmaması için nemli bir bezle sildikten sonra yüzeyi kurulamayı unutmayın.

Ahşap Mobilyalardan Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Eski ahşap mobilyalarda zamanla oluşan veya ufak kazalar sonrası ortaya çıkan lekeleri temizlemek için doğal yöntemleri ya da farklı lekeler için üretilmiş özel ahşap temizleyicileri kullanabilirsiniz.

 

Ahşap mobilyalarda sıklıkla karşılaşılan su veya sıvı lekesini çıkartmak için bol miktarda tuza birkaç damla su ekleyerek macun kıvamında özel bir karışım oluşturabilirsiniz. Bu macunu, lekeye sürüp gerekirse kısa süre bekleterek ahşap mobilyalarınızın yüzeyindeki lekelerden kurtulabilirsiniz. Bu iş için ahşap yüzey temizleyici ürünler de tercih edebilirsiniz.

 

Bilinçsizce kullanılan doğal temizleme yöntemlerinin ahşap mobilyalarınıza zarar verebileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Bu yüzden yukarıdaki doğal yöntemlerden birini kullanmadan önce mobilyanın az görünen küçük bir kısmında denemeyi unutmayın.

Ahşap Mobilya Bakımı Nasıl Yapılır?

Ahşap mobilyaların ömrünü uzatmak için gerekli adımların sonunda ise ahşap bakımı gelir. Ahşap mobilyalarınıza, önerilen düzenli aralıklarla yağ, vernik gibi özel bakım ürünlerini uygulamanız gerekir. Bunun arkasında yatan sebepler ise ahşap mobilyaların zaman içerisinde koruyucu katmanlarını kaybetmesi veya kuruyarak zarar görmesidir.

 

Ahşap mobilyalarınızın yüzeyini dış etkenlerden korumak için kullanabileceğiniz ahşap bakım ürünleri ve vernikler yüzeyde bir tabaka oluşturarak uzun süreli kullanımını sağlar.Ahşap mobilyalarınıza uygun bakım ürünlerini ve verniği seçerken mobilyanın kullanım amacı ve alanını, mobilyanın üretildiği ahşap çeşidini göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız.

 

Balkon, bahçe veya teras gibi açık mekanlarda kullandığınız ahşap mobilyaları, dış mekânda kullanıma uygun, UV ve hava şartlarına karşı dirençli vernik v ebakım ürünleri ile yenileyebilirsiniz. Ahşap bakımında en sık kullanılan doğal bakım ürünlerinden biri tik yağıdır. Tik yağı ile ahşap bakımı konusunda daha fazla bilgi almak için “Tik Yağı Nedir ve Nasıl Kullanılır?” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

 

DYO ahşap bakımı için zengin seçenekler sunar. Massiveline Ahşap Bakım serisi ile severek aldığınız ahşap mobilyalarınızı uzun süre kullanabilirsiniz. Naturel (şeffaf) ve 18 farklı renk seçeneğinden dilediğinizi mobilyalarınıza uygulayabilirsiniz. .Su bazlı Massiveline Ahşap Bakım Ürünü, hava koşullarına karşı dirençli olması ve ahşabın dayanıklılığını artırması sayesinde iç ve dış mekanlarda kullandığınız ahşap mobilyalara uygulanabilir. Suya maruz kalan ve dış ortamlarda kullanılan tik, maun ve gül ağacı gibi sert ahşapların kolay ve hızlı bakım için Massiveline Tik Yağı’nı tercih edebilirsiniz. UV dayanımı ve suya karşı mükemmek direç göstererek ahşabın ömrünü uzatır.