Evde Çocuklarla Yapılabilecek Yaratıcı ve Eğlenceli Aktiviteler

Çocukların hem kişiliklerinin hem de motor becerilerinin gelişmesi için evde kaliteli vakit geçirmeleri son derece önemlidir. Ebeveynleriyle bir arada olduğu ve en doğal halini sergilediği bu ortam, çocuğun hem eğlendiği hem de öğrendiği bir ortama dönüştürülebilir. 

Uzmanlara göre, ebeveynleri tarafından yaratıcılıkları ve gelişimleri desteklenmiş çocukların başarılı bir profil sergileme yüzdeleri gözle görülür biçimde yükselir. Çocuğun ilk ve en önemli öğretmenleri olan ebeveynlere burada büyük rol düşer. Peki, çocukların yaratıcılıklarını nasıl destekleyebiliriz?
Yaratıcı bir çocuk, dünyayı akranlarından farklı algılayarak çok yönlü çözüm yapılarına ve başarıya daha rahat ulaşabilir. Bu noktada yaratıcılığın en yoğun olduğu 3-12 yaş aralığında ev etkinlikleri ile çocuğu desteklemek gerekir. Parmak boyama, basit deneyler, tiyatral canlandırmalar ve çok daha fazlasıyla çocuğunuzun yaratıcılığını destekleyebilirsiniz. 

Çocukların gelişimlerini desteklemek yalnızca okullar ve kurslarla sağlanmaz. Burada önemli olan ebeveynle açık iletişime ve ortak paylaşımlara sahip olabilmektir. Özellikle çocuklarda bağımlılık yapabilen teknolojik aletlerden çoğunlukla uzak tutulmaları önemlidir. Bu durumun önüne geçmek için çocuğu farklı yöne kanalize etmek gerekir. Evde yapılacak etkinlikler sayesinde hem çocuk meşgul edilebilir hem de çocuğun gelişimi sağlıklı bir şekilde desteklenebilir.

Yaratıcı El Sanatları

Çocuklarla evde yapılacak etkinliklerin başında elbette ki el sanatları gelir. Motor becerilerini ve kreatifliği besleyen kesme, boyama, yapıştırma odaklı projeler çocuğun dünyaya bakışında önemli bir gelişme kaydetmesine yardımcı olur. 

Bir örnek üzerinden ilerleyecek olursak; renkli kartonlar, mukavva, hobi boyası, pamuk ve yapıştırıcıyla bir bahçe görseli oluşturarak çocuğun dış dünyayı algılayış şeklini tespit edebilirsiniz. Mukavva üzerine çocuğun seçtiği kartonu yapıştırıp üzerine parmaklarını boyayarak renkli çiçekler yapmasını sağlayabilir, ona katılarak etkinliği çok daha eğlenceli bir hâle getirebilirsiniz. Buradaki en önemli nokta çocuk hangi renkleri seçerse seçsin onu engellememek olmalıdır. Etkinlik sonunda pamukları da çocuğun dilediği boyalara batırıp gökyüzündeki bulutlar olarak konumlandırabilirsiniz. İşte, çocuğunuzun iç dünyasının dış dünyaya yansıması!

Patates baskısı da evde yapılacak kolay etkinlikler içerisinde sık tercih edilen seçeneklerdendir. Basit şekilleri, renkleri öğretmek için bu aktiviteden faydalanarak da çocuğun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Çocuk gelişiminde faydalı el sanatlarının boyama, kesme ve yapıştırma üzerine odaklandığını söylemiştik. Evde sıkılınca yapılabilecek etkinlikler içerisinde eşya ve renk eşleştirme oyunu gibi aktif işlemleri içeren seçenekler de yer alır. Bu aktivitede; önceden çıkarmış olduğunuz renkli eşya görselleri, renkli kartonlar, makas ve yapıştırıcı yeterlidir. Her eşyayı dikkatlice ve ebeveyn kontrolünde kesen çocuk, eşyaları renklerine göre gruplandırıp yapıştırarak yaratıcılığını ve kişisel gelişimini destekleyebilir. 

Evde çocuklarla yapılacak etkinlikler daha da artırılabilir. Özellikle de boyaların yer aldığı etkinliklerle çocuğun dünyaya bakışını keşfetmek mümkündür. Siz de bu etkinlikler sırasında güvenilir bir boya markasından faydalanmak için oyuncak güvenliği sertifikasına sahip Hobilux hobi boyası tercih edebilirsiniz. Böylece hem güvenli hem de keyifli vakit geçirmenin tadını gönül rahatlığıyla çıkarabilirsiniz!

Evde Oyun ve Aktiviteler

Oyun oynarken öğrenmek, öğrenmenin en eğlenceli halidir. Çocuğun kendisini en net ifade ettiği oyun dünyasına girmek ve onunla oyunlar oynamak da evde sıkılınca yapılabilecek aktiviteler arasında yerini alır. Bu noktada sayı eşleştirme, uzun-kısa veya büyük-küçük gibi sıralamalar yapma, renk gruplandırması gibi oyunlar eğitirken eğlendiren oyunlardandır. 

Ailenin tümünü bir araya toplayan saklambaç, sessiz sinema gibi yaratıcılık gerektiren oyunlar da çocuk gelişimi için son derece faydalıdır. Jenga, Scrabble gibi kutu oyunları ise hem rekabeti öğrenmek hem de zihinsel gelişimi desteklemek için tercih edilebilir seçeneklerdir. 
Motor becerileri gelişmiş bir çocuğun derslerinde de hayatta da çok daha başarılı olduğu görülebilir. Küçük yaşlarda oyun hamuru, hulahop, boncuk dizme gibi oyunlarla çocuğun gelişimine katkıda bulunulabilir. Motor gelişimini de destekleyen evde yapılabilecek kolay etkinlikler arasında mutfak araç gereçleriyle evcilik oynamak da yer alır. 

Çocuğunuzun motor becerilerini geliştirmek için ayrıca vücudumuzu tanıma ve soğuk sıcak oyunları tercih edilebilir. Bu aktiviteler sayesinde sağlıklı bir gelişim süreci desteklenerek motor becerilerinde gelişme kaydedilmesi mümkündür. 

Eğitici Etkinlikler

Evde çocukla etkinlik yapmak isteyen ebeveynler özellikle daha büyük yaştaki çocuklarıyla bilimsel deneyler yapmayı deneyebilir. Deney gibi evde yapılabilecek etkinlikler 8 yaş ve üstü çocuklar için son derece uygundur. Asidite edilmiş şeffaf yumurta, evde kola yapımı, ipli telefon gibi birbirinden farklı deneyleri yaparak çocuğun perspektifi geliştirilebilir. 

Eğitici etkinlikler içerisinde matematiksel ve dilsel pratikler de yerini alır. En güzel çocuk etkinlikleri arasında yer alan matematiksel problem çözme pratikleri, tekerleme yarışları, bilmeceler çocuğu eğitsel anlamda geliştirir. Bu oyunlar her yaştaki çocuğun düzeyine ayarlanabilir olması sayesinde de ekstra avantaj sağlar. Üstelik bu sayede, çocuklar sıkılınca ne yapmalı diye düşünen ebeveynler zihinsel pratiklerle kolayca çocukta kavram gelişimini destekleyebilir.

Dışarıya Çıkmadan Evde Doğa Aktiviteleri

Doğayı ve bitkileri seven minikler için evde bir ekosistem oluşturmak mümkün! En güzel çocuk etkinlikleri arasında yer alan minik bahçe hazırlama aktivitesi, çocuğunuzun doğayı çok daha yakından tanımasına yardımcı olur. Stres atmaya yardımcı olan ve canlıları daha yakından tanımayı sağlayan doğa etkinlikleri, evde yapılan kolay etkinlikler arasında yer alır.

Evde çocuğumla nasıl etkinlikler yapabilirim diye düşünen anne babalara önerimiz çocuğu doğayla tanıştırmaları olacaktır. Doğaya çocuğunuzla evde yapabileceğiniz etkinliklerle katkıda da bulunabilirsiniz. 

Hobi bahçeleri olarak adlandırılan mini bahçe yapımı sayesinde hem çocuğunuzla aktivite yapabilir hem de doğal beslenmeyi teşvik edebilirsiniz. Evde saksılarınızda yetiştirdiğiniz domates, biber, çilek gibi meyve-sebzeler sayesinde çocuğunuza organik yiyecekler yedirme imkânı da edinebilirsiniz.
Çocuklarla yapılacak aktiviteler içerisinde bitki yetiştirme de önemli bir yere sahiptir. Farklı çiçek ve bitkileri tanıma noktasında çocuğa karşı uygulamalı öğretme yöntemi kullanılabilir. Bitki bakımı ve yetiştirmesi gibi faaliyetlerde çocuğun aktif rol oynamasına imkân tanıyarak bu öğrenme sağlanabilir.

Sonuç

Çocuklarla evde geçirilen vakti doğru değerlendirmek oldukça önemlidir. Aile bağlarını güçlendirmek, çocuğun gelişim evrelerine katkıda bulunmak, belirli yaş aralıklarındaki sendromları engellemek için yapılabilecek aktivite önerileri arasından seçim yapılabilir. 

Çocukluk, gelişimin en yoğun olduğu ve yeniliklere en hızlı adapte olunabilen dönemdir. Bu nedenle çocuklarla yapılacak etkinlikler büyük öneme sahiptir. Çocuk etkinlikleri evde yalnızca çocukları değil, ebeveynleri de olumlu yönde geliştirir. 

Evde yapabileceğimiz etkinlikler, çocuğun motor becerilerini, zihinsel aktivitelerini, bedensel gelişimini ve etik değerlerini kurgulamada, geliştirmede son derece önemlidir. Sağlıklı ve başarılı yetişkinlere kavuşmak için çocuğun gelişimine ortak olmamız gerekir. Yaratıcı bir şekilde çocuğunuzla evde yapabileceğiniz etkinlikler arasından bir terichte bulunarak siz de vaktinizi çok daha verimli bir hale getirebilirsiniz.