Japandi Stili Nedir, Yaşam Alanlarına Nasıl Uygulanır?

Dekorasyon denince aklınıza gelen belli başlı akımlar vardır. Farklı yönleriyle ve özellikleriyle birbirinden ayrılan bu akımların kimi rahatlığı ön planda tutarken kimi düzeni birinci önceliği yapar. Kültürlerden ve zamandan etkilenen bu akımların bazılarının kesişim noktaları ise yepyeni bir akım ortaya çıkarır. Bu yazımızda, dünyaca ünlü iki estetik anlayışının; İskandinav ve Japon tarzlarının birleşimi olan Japandi stilini birlikte inceleyeceğiz. Bu akımda neler ön planda, Japandi nasıl ortaya çıktı ve DYO ile bu akımı uygulamak isteyenler nelere önem vermeli gibi noktalara değineceğiz.

 

Japandi Stili Nedir?

Japandi, İskandinav ve Japonya kültürlerinin, estetik anlamda kesişimi olan bir dekorasyon tarzı anlamına gelir. Yalnızca kendi topraklarında yaşayanlara değil, tüm dünyaya etki eden bu iki kültürün ortak noktaları olan minimalist ve zarif dekorasyonların bir araya geldiği Japandi stili, evlerde rahatlıkla uygulanabilen ve uzun dönemli kullanılabilirlik sunan bir akımdır.

 

Yalnızca bir dekorasyondan ziyade, kimileri için yaşam felsefesi de haline gelen bu hibrit akımın dünya üzerinde farklı isimleri de bulunur. Başka kaynaklarda, Japandi stili ile aynı anlama gelen Scandinese veya Japanordic kelimelerini de görebilirsiniz. İki kültürün kelimelerinden türetilen bu kavramlar, düzen ve aynı zamanda sıcaklık sunan bir dekorasyon tarzı anlamına gelmektedir.

 

Sade şıklığı amaçlayan Japandi’de fonksiyonellik oldukça önemlidir. Japandi akımı, İskandinav kültüründeki sıcaklık arayışını Japon kültüründeki düzenle bir araya getirir. İki kültürün birbirini besleyen estetik anlayışı sayesinde, Japandi tarzı oldukça yaygınlaşmıştır. İskandinavyalıların ve Japonların iç mekan dekorasyon kültürlerinin önemli noktaları üzerinde inşa edilen Japandi, doğallığın yarattığı şıklık ile düzenin vaat ettiği estetiği bir arada sunar.

 

Japandi Stilin Ortaya Çıkışı

Son yıllarda ismini sık sık duyduğumuz Japandi tarzı dekorasyon aslında yüzlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Japonya’nın 1850’li yıllarda sınırlarını açması kararı sonrasında ülkeyi ziyaret eden İskandinavyalı tasarımcılar ve sanatçılar, Japon kültüründen oldukça etkilenmişlerdir. Tasarımlarında ve hayatlarında İskandinav ve Japon kültürlerinin parçalarını bir arada kullanmaya başlamışlardır.

Teorik anlamda Japandi stilinin çerçevesi ve temellerinin netleşmeye başlaması ise 1950’li yıllara dayanır. Ardından zaman içerisinde bugünkü halini alır. Hala çeşitli açılardan değişimi ve gelişimi devam eden stil, özündeki değerleri kaybetmeden hayatımızda yer almaya devam etmektedir.

 

Kültürlerin arasındaki sadelik, el işçiliği, doğallık gibi benzerliklerin olması, Japandi stilinin ortaya çıkışındaki asıl nokta olmuştur. İskandinav kültüründe yer alan Hygge yaşam felsefesi; huzurlu, sıcak ve samimi bir yaşamın peşinde olmayı amaçlar. Japon kültürünün parçası olan Wabi-Sabi’de ise kusurun içindeki güzelliği bulmak, kabul etmek ve sade şıklık içerisinde yaşamak geleneği vardır. Bu iki ekolun birleşiminden ortaya çıkan Japandi stili, huzur ve güzelliği birlikte arayanların sıklıkla tercih etti bir akımdır.

 

Evlerde Japandi Stili Nasıl Uygulanır?

Japandi stilini uygulamak için öncelikle ortaya çıkışındaki kavramları tekrarlamak faydalı olacaktır. Sadelik, sıcaklık, huzur, samimiyet, kusurun içindeki güzellik gibi temellerin üstüne kurulan Japandi’de fonksiyonelliğin yanında şıklık ve kalite yer alır.

 

Evinizi Japandi tarzında dekore etmek istiyorsanız ilk olarak eşyalarınızın miktarını değerlendirerek sürece başlamalısınız. Sadeliğin ön planda olduğu bu tarzda, fazla eşyanın yer almaması gerekir. Yer alacak parçaların kullanışlı, sıcaklık veren ve uzun bir kullanım ömrüne sahip olmaları oldukça önemlidir. Fonksiyonelliğin üst düzeyde olduğu mobilyalarınız aynı zamanda rahat ve sizi mutlu hissettiren mobilyalar olmalıdır.

 

Düzen, Japandi stilinin en önemli anahtar kelimelerinden birisidir. Eşyalar, belirli bir düzende yerleştirilmelidir. Rastgelelik ve dağınıklıktan uzak durarak hem kullanımı kolaylaştıracak hem şıklığı artıracak yerleşimler benimsenmelidir. 

Fazlalıklardan arındırılmış, doğallıkla birlikte organikliği ön planda tutan malzemelerin kullanıldığı, kullanışlı ve alçak mobilyaların belirli bir düzen içerisinde yer aldığı, zıtlıklarla süslenen tasarım olarak da özetleyebileceğimiz Japandi stilini evinize uygulamak isterseniz nasıl kararlar almanız gerektiğine gelin biraz daha yakından bakalım.

 

Japandi Tarzını Yansıtan Dekorasyon Ögeleri

Japandi’nin öne çıkan özelliği olan sadelik ve fonksiyonelliği bir arada bulunduran mobilyalar, bu tarzın en önemli ögelerini oluşturur. Belirli kullanım amaçları bulunan eşyaların bunu gerçekleştirirken şıklığı ve düzeni elden bırakmamaları gerekir.

 

Doğu ve batının sentezi olarak karşımıza çıkan Japandi stilinde, kontrasta yer vermeniz gerekir. Zıtlıkların birbirini beslemesi ve birbirlerinin güzelliklerini daha net şekilde görmemizi sağlaması sayesinde ortamın şıklığını artırabilirsiniz. Yuvarlak kesimli mobilyaların yanında daha keskin hatlara sahip olan seçenekleri kullanabilirsiniz. Böylelikle ikisinin de birbirinin tarzını daha net göstermelerine yardımcı olursunuz.

Hem Japon hem İskandinav estetik dünyasının renklerinden esinlenerek ortaya çıkan Japandi renk paleti, açık tonları da koyu renkleri de bünyesinde barındırır. Renkleri bir arada kullanarak birbirlerini dengelemelerini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda, zıt renklerle kompozisyonlar yaratarak, Japandi’nin temellerinden birisi olan karşıtlığı bir araya getirebilirsiniz.

 

Yine iki kültür için önemli konulardan olan sürdürülebilirlik ve organiklik, Japandi’nin de vazgeçilmez parçaları arasında geçer. Hızlı tüketimden uzak olan bu kültürlerin özünde olan doğal yaşam ile odanıza canlılık katabilirsiniz. Canlılık demişken; bitkilerle evinize yeşillik eklemeyi unutmamalısınız. Sadeliği burada da göz önünde bulundurarak az sayıda ama önemli noktalarda bulunan bitkilerle evinizin havasını değiştirmiş olursunuz.

 

Japandi akımında ahşap kullanımı oldukça yaygındır. Organik materyallerden (örneğin bambu, keten, rattan) üretilmiş olan mobilyaları tercih ederek hem odanızın havasını yumuşatabilirsiniz hem uzun ömürlü kullanıma sahip olursunuz.

 

Japon kültürünün önemli bir parçası olan yerde veya oldukça alçakta yemek yemek ve oturmak, Japandi’de de karşımıza çıkar. Bu stilde; koltuklar, sandalyeler, masalar, sehpalar ve dolaplar oldukça yere yakındır. İskandinav kültürüyle Japon kültürünün ortak noktalardan birisi olan alçak mobilyalar tercih etmeniz, odanızın görünümüne sadelik katmanızı kolaylaştırabilir.

 

Kültürleri bir araya getiren, evinizdeki mutluluğunuzu ve huzurunuzu artıracak Japandi stilini hayata geçirmek için DYO ile şimdi harekete geçebilirsiniz. DYO’nun geniş renk seçenekleri arasından Japandi stiline ve sizin zevkinize uygun renkleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Aynı zamanda ahşap boyaları ve bakım malzemeleriyle mobilyalarınızın ömrünü uzatabilir veya tarzını değiştirebilirsiniz.