Minimalizm Nedir, Dekorasyonda Nasıl Uygulanır?

 

Son yılların en önemli akımlarından biri olan minimalizm, dekorasyonda sadeliğin hüküm sürdüğü bir anlayış olarak kendisini gösterir. Ev ve ofis gibi mekanların dekorasyonlarında tercih edilen akımlardan biri olan bu yaklaşım, duvar renginden dekoratif ürünlere kadar farklı alanlarda karşınıza çıkabilir. Eğer siz de dekorasyonda minimalizm akımı hakkında daha fazlasını öğrenerek bu akımı yaşam alanlarınızda uygulamak istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Dyo ile yaşam alanlarınızda sadeliği yakalayıp minimalist dizayn unsurları ile yaşam alanlarınızı yenilemek için yazımızı okumaya devam edin.

 

Minimalizm Akımı Nedir?

Minimalizm, merkezine sadelik ve nesnelliği almış, modern sanatta ve müzikte var olan bir akım olarak açıklanabilir. 1950’lerin sonunda ABD’de ortaya çıkan bu yaklaşım, sanattan sonra hayatın farklı köşelerine de etki ederek dekorasyonda ve yaşam biçiminde kendine yer bulmuştur. Minimalizm akımında geometrik figürler, sadelikleri ve keskin hatları kendine yer bulup dekorasyonda da aynı şekilde karşımıza çıkabilmektedir. Yaşam stili olarak minimalizm, hayatınızda gerekli olanları belirleyip daha fazlasını hayatınızdan çıkarmak anlamına gelir. Bu bakış açışı dekorasyonda da kendini gösterip birkaç değerli ve etkili dekoratif ürünle yapılan dekorasyonlarda vücut bulabilir.

 

Hangi Alanlarda Minimalizm Uygulanabilir?

Yaşamınızın her alanında minimalist akımı uygulamanız mümkün. Minimalist yaşam biçimi özünde, sadece sürekli kullandığınızın veya ihtiyacınız olabilecek parçalarla hayatınızı sürdürmeyi amaçlamanızdır. Minimalist yaşam biçimi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Minimalizm akımında önemli olan sadeleştirilmiş bir hayat geçirmek için kendinize gerekenleri belirlemek. Bu adımdan sonra, hayatınızdaki fazlalıkları azaltmak ve yeni oluşan sade düzeni devam ettirerek hayatınızda bu akımın etkilerini hissedebilirsiniz.

 

Minimalizmin uygulama alanları arasına iş hayatınızı, kişisel hayatınızı, sosyal medyanızı, davranışlarınızı, giyiminizi, dijital varlıklarınızı eklemeniz de mümkün. Örneğin, sosyal medyada gerçekten haber almak istediğiniz insanları takip ederek daha minimalist bir sosyal medya akışına sahip olabilirsiniz. Ek olarak dolabınızda giymediğiniz kıyafetlerinizi bağışlayarak ya da satarak azaltabilir, dolabınızda da sadeliğin öne çıkmasını sağlayıp hafifleyebilirsiniz.

 

Dekorasyonda Minimalizm Etkileri ve Uygulamaları

Minimalizmin öne çıkan uygulama alanlarından biri ise yaşamın ayrılmaz bir parçası olan ev dekorasyonu. Hayatın diğer alanındaki minimalistik uygulamaların yaşam alanlarınıza yansıması ile ortaya çıkan dekorasyonda minimalizm yaklaşımı da sadeliğin öne çıktığı bir dizayn akımı olarak tanımlanabilir. Bu akımın dekorasyona yansımalarını ise aşağıdaki gibi listeleyebiliriz.

 

 • Evinizdeki gereksiz eşyaları azaltarak minimalist dekorasyon serüvenine başlayabilirsiniz. Her eşyanın belirli bir yeri ve bir amacı olması gerekmektedir.
 • Minimalist yaşam tarzının ev dekorasyonuna yansımalarının başında mobilya seçimi gelir. İhtişamlı mobilyalar yerine daha sade, minimal parçaları tercih ederek bu akımı takip edebilirsiniz.
 • Mobilyadan lambadere evde bulunan tüm unsurlar minimalist yaklaşım çatısı altında bir araya gelebilir. Evinizde gerekli olan eşyaların sade bir tasarımı olması evinizde minimalizm etkilerinin hissedilmesini sağlayabilir.
 • Mobilya tercihlerinizde uyumlu parçaları seçerek minimalist tasarımı evinize getirebilirsiniz. Örneğin, köşeli parçaları seviyorsanız, birden fazla mobilyanızda bu seçimle ilerlemelisiniz.
 • Minimalizm akımına uygun şekilde evinizde çok fazla dekoratif ürün bulundurmamalısınız, az eşya ile sadeliği yakalayabilirsiniz. Örneğin, birden çok çerçeve ile duvarınız süslemek yerine bir tane büyük ve sade tasarıma sahip bir duvar dekorasyonu tercih edebilirsiniz.
 • Doğal ışık ile mekanları daha ferah bir hale getirebilirsiniz, burada doğal ışığı yansıtan renkleri tercih ederek ışıktan daha fazla yararlanabilirsiniz.
 • Minimalizmin en önemli unsurlarından biri kullandığınız renklerdir. Minimalist dekorasyonun bir parçası olarak doğal renkleri tercih etmelisiniz. Dyo’nun sade renkleri ile evinizde huzuru yakalamak istiyorsanız, bu konu hakkındaki içeriğimize göz atmayı unutmayın! Doğal ışığı yansıtacak açık renkler, hem sadelikleriyle hem  de zamansız tasarımları ile evinize ayrı bir hava katacak.
 • Minimalizimde farklı pek çok renk yerine, aynı rengin farklı tonlarını ya da aynı tonunu tercih edebilirsiniz. Tüm dekorasyon sürecinde en fazla iki ya da üç farklı renk kullanıp tüm evinizin bu renklerle uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Minimalist dizayn unsurlarından birisi de doğal ahşap görünümlü ürünler, Dyo’nun ahşap bakımında kullanabileceğiniz ürün yelpazesine göz atmayı unutmayın.

dekorasyonda minimalizm etkisi

 

Sade ve Minimal Yaşamın Avantajları

Minimalizmin faydaları uygulama alanına ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir ancak bu akımı takip edenlerin deneyimlediği ortak avantajlar da bulunmakta. Sade ve minimal bir yaşamı tercih etmenin avantajlarını sizin için listeledik.

 

 • Çok fazla eşyaya sahip olmak, dikkat dağınıklığı yaratabilir. Özellikle çocuk odalarında ya da ofis olarak kullandığınız alanlardaki eşyaları azaltarak bunun önüne geçebilirsiniz.
 • Bazıları için ortamda çok fazla gereksiz eşya olması dikkat dağınıklığının yanı sıra anksiyeteye de yol açabilir. Minimalist yaklaşımla bu sorunun da üstesinden gelebilirsiniz.
 • Daha uzun ömürlü kullanabileceğiniz, şık, sade ve zamansız parçalar seçerek daha az para ve zaman harcarsınız. Kaliteli ürünleri tercih ederek kısa sürede yenisini almanıza gerek olmayacağı için paranız ve zamanınız size kalacaktır.
 • Kaliteli ve uzun süre kullanabileceğiniz ürünleri seçerek sürdürülebilir bir yaşam anlayışının da parçası olup çevreye yararlı olabilirsiniz.
 • Özellikle ufak yaşam alanlarında minimalist dekorasyon ögelerini takip ederek daha düzenli bir görünüm elde edebilirsiniz.
 • Günlük hayatınız kolaylaşır, etrafı toplarken ve temizlik yaparken geçirdiğiniz süre azalır.

 

Siz de minimalist yaşam tarzını hayatınıza uygulamak istiyorsanız, evinizde ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Evinizde herhangi bir amacı olmayan parçaları satarak ya da bağışlayarak değişime başlayabilirsiniz. DYO’nun zengin ürün kataloğunu ziyaret ederek evinize uygun yeni minimalist renkleri inceleyebilir, ahşap bakım ürünleri ile minimalist dekoratif eşyalarınızı yenileyebilirsiniz.