Kompakt Yaşam Alanları için Kompakt Çözümler!

Küçük evler, on yıldan fazla bir süredir istikrarlı bir şekilde artan bir popülariteye sahiptir. Kompakt bir alanda yaşamanın göz ardı edilemeyecek kadar çok avantajı mevcuttur. Daha kolay yaşamaktan daha çevre dostu ve daha fazla harcanabilir gelire sahip olmaya kadar pek çok avantajdan söz etmek mümkündür. Daha esnek bir yaşam tarzı için daha küçük bir evde yaşamak tercih edilebilir.


Yeni Trend: Küçük Evlerde Yaşamak!

Kompakt bir yaşam alanı, daha basit ve uygun maliyetli bir yaşam biçimine yönelik yoğun bir hayat tarzı değişikliğini içerir. Evinizdeki işe fazla eşyalardan kurtulabilir, gerçekten ihtiyacınız olmayan veya sevmediğiniz ürünleri artık kullanmayabilirsiniz. Küçük bir eve eklenen aksesuarlar ve renkler gibi küçük ayrıntılar, alanı karşı konulamaz bir şekilde davetkâr hâle getirebilir. 


Odak Noktası Oluşturun!

Küçük bir oturma odasını ilgi çekici göstermek için fotoğraf ve resimlerden yararlanabilirsiniz. Bir odak noktası oluşturmak için odada bulunan kanepenin arkasında uzanan duvardan faydalanabilirsiniz. Mekâna kişilik kazandıran bir görünüm yaratmak için fotoğrafları, baskıları ya da desenli duvar kağıtlarını çerçeveleyebilirsiniz. Bir dizi baskının yarattığı görsel etki odanın geniş görünmesine yardımcı olur.
Kompakt bir odada derinlik yaratmak için dekoratif çerçeveli büyük bir ayna da kullanabilirsiniz. Küçük aynalar bile ışığı yansıtarak alanın geniş algılanmasını sağlar. Büyük boy bir ayna, odanın büyük bir bölümünü yansıttığı için özellikle iyi bir etkiye sahiptir. “Minimalizm Nedir, Dekorasyonda Nasıl Uygulanır?” içeriğini de inceleyerek az eşya ile nasıl daha verimli ve sade bir alan yaratabileceğiniz hakkında ipuçlarına ulaşabilirsiniz. 


Açık Renklerden Yararlanın!

Duvarlarınızda beyaz veya açık renkli boya kullanmanız, alanın olduğundan uzun görünmesine yardımcı olurken gözünüzü bir odak noktasına yönlendirebilir. Hem duvarları hem de tavan panellerini beyaz, krem, açık adaçayı yeşili veya açık mavinin yumuşak tonlarında boyamanız, ortama ferahlık hissi katar. Eviniz küçük olduğu için tamamen nötr bir renk şemasıyla güvenli oynamak zorunda değilsiniz. Parlak renkleri seviyorsanız, bazı dekoratif vurgularınızda parlak renkler kullanabilirsiniz.
Küçük bir alanda çok fazla renk kullanmak kaotik bir görünüm yaratabilir. Bu yüzden birkaç renk tonu seçmeniz ve onlara bağlı kalmanız faydalı olur. Örneğin oturma odasında gök mavisi ve paslı turuncu renklerini birlikte kullanabilirsiniz. Bu kombinasyon, nötr bir arka planı vurgular. Alana kişilik katan nötr renkler çok pigmentli renklerin etkilerini de yumuşatır.

Küçük Evde Oturmanın Avantajları:

Küçük bir alanda yaşamak bazı kişiler için zorunluluk olsa da daha sade bir yaşam tarzının pek çok avantajı bulunur: 
 

1.Basit Yaşam

Büyük evlerde yaşayan aileler neredeyse hiçbir zaman tüm alana ihtiyaç duymaz. Aslında çoğu evde, gerçekte mevcut olanın yalnızca küçük bir bölümü kullanılır. Küçük bir evde yaşamanın en büyük faydalarından biri, daha az alana sahip olmanız ve alanınızı çok daha iyi kullanabilmenizdir. Boş ve gereksiz alanlara sahip olmaktansa, evinizdeki her odayı ve her bir alanı istediğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu, tüm yaşam tarzınızı önemli ölçüde kolaylaştırabilir. Evde kullandığınız tüm eşyaları akıllıca seçmeniz de gerekir. Yani, daha küçük bir ev, sizi daha basit yaşamaya teşvik eder.
 

2.Düşük Maliyetler

Tonozlu tavanları, iki oturma odası ve dört yatak odası olan bir evde yaşadığınızda, alanı estetik bir hâle getirmeniz maliyetli olabilir. Büyük evlerde yüksek bütçe ayırmadan, hayalini kurduğunuz sıcak ve davetkâr evi yaratmanız zordur.

Daha küçük bir evde yaşadığınızda, alanın tam olarak istediğiniz gibi düzenlenmesi ve dekore edilmesi oldukça kolaydır. Kendiniz duvarları boyayabilir ve uzun süre dayanacak şekilde yapılmış küçük ve kaliteli eşyaları almaya ve zevkinizi evinize yansıtmaya başlayabilirsiniz. Büyük bir evin maliyetinin çok altında bir fiyata dikkat çekici bir eviniz olabilir.
 

3.Yenilemesi Daha Kolay

Ev geliştirme projelerini üstlenmeyi seviyorsanız veya yaşam alanınızı yeniden dekore etmek istiyorsanız küçük bir evde yaşamak bunu oldukça kolaylaştırır. İster büyük bir yenileme projesini üstlenmek ister sadece bazı ekstra dokunuşlarda bulunarak değişiklik yapmak isteyin, iş daha küçük bir alanda basit ve az maliyetli hâle gelir. Eklenen esneklik ve rahatlık sayesinde, bunu istediğiniz zaman yapabilirsiniz.
 

4.Özgün ve Eşsiz Dekorasyon

Büyük evler daha fazla alana sahip olsa da göz yorucu olabilir. Küçük evler, benzersiz ve kişisel bir alan yaratmanıza olanak tanır. İçeriden dışarıya, tamamen size uygun ve eşsiz bir mekân yaratmak için kişiliğinizi yansıtan ögeler kullanabilirsiniz. 

Aksesuar kullanmak iyi bir fikir olabilir ancak küçük bir odayı tamamen küçük ögelerle doldurmak, istediğiniz etkiyi azaltabilir. Sınırlı alana sahip olan bir oturma odasına incelik katmak için ihtiyacınız olan tek ürün, iyi seçilmiş ve iyi yerleştirilmiş aksesuarlardır.

Dağınık bir görünümden kaçınmak için sehpa veya şömine gibi odak noktalarına sadık kalmanız gerekir. Nesnelerin şekline ve dokularına odaklanılmasını istiyorsanız, nötr renkler veya tek renk seçebilirsiniz. Aksesuarları odanın her yerine yaymayı tercih ediyorsanız, duvarlarınızı çoğunlukla sade bırakmanız mantıklı olabilir. 

Bu noktada duvarda kullandığınız renkler de önem taşır. Gri ve kirli beyaz gibi nötr renkleri tercih etmek en iyisidir. Bu renkler sıkıcı görünebilir ancak yatıştırıcıdır. Mavi ve yeşil gibi soğuk renkler, sahip olduğunuz küçük alanı tamamlamaya yardımcı olur. Tavanda kullandığınız beyaz renkse ortamı aydınlık gösterir.

DYO’nun kompakt alanlara uygun DYO Kompakt ve DYO Dinamik Kompakt serileri, 13 kg ve 12 litre olmak üzere farklı alternatiflerle sunulur. Küçük evler için ideal boyutlarda olan ürünler, duvarları ve tavanları istediğiniz gibi renklendirmenize yardımcı olur. Bu sayede hem boya israfı olmadan alana dekoratif bir dokunuşta bulunabilir hem de tüketimi azaltarak tasarruf edebilirsiniz.