Yılbaşı için Özel Masa ve Ev Süsleme Önerileri

Bir yılı sonlandıran ve yepyeni başlangıçları müjdeleyen yeni yıl geliyor. “Yeni yıla nasıl girersen yılın kalanı öyle geçer” inancıyla yola çıkılan yeni yıl heyecanı, sevdiklerimizle eğlenerek geçirebileceğimiz oldukça keyifli bir gündür. Acısıyla tatlısıyla tamamlanan her yılın sonunda kutladığımız yeni yıl ruhu, yepyeni 365 günü beraberinde getirir. 

Kutlanan bu özel günde lezzetli yemeklerle donatılmış uzun masalar, önceden planlanmış oyunlar da ayrıca güne anlam katar. Yılbaşı, özellikle masaları ve yemekleriyle meşhurdur. Yılın diğer günleri her kültürde farklı damak zevklerine hitap eden yiyecekler yapılsa da yılbaşında yapılan yiyeceklerin ve süslenmiş, özenli masaların ortak olduğu görülür. 

Yılbaşı Masası Nasıl Süslenir?

Yılbaşında yemek masa süslemeleri de en az yemekler kadar önem arz eder. Yılbaşı sofrası süsleme işlemlerinden önce kişi sayısına ve masa genişliğine göre masayı servise hazırlamak gerekir. 

Masayı hazırlamak için ilk olarak masa örtüsü serilmelidir. Önceden ütülenmiş masa örtüsünü serdikten sonra üstüne tercihe bağlı olarak runner serilebilir. Runner yerine tercih edilebilecek bir diğer dekoratif ürün de suplalardır. Kişi sayısı kadar tabak, çatal, kaşık, bıçak ve bardağın masaya konumlandırılması yılbaşı masa süsleme için yerine getirilmesi gereken ikinci adımdır.

Yılbaşı masa dekorasyonunu temel gereksinimlerle hazırladıktan sonra sıra süsleme ve dekorasyon fikirlerini uygulamaya gelir. Yılbaşı masaları için en sık kullanılan süslemeler genellikle kırmızı ve yeşil renklerdir. Bunun yanı sıra baston şekerler, kırmızı mumlar, çam ağacı esanslı tütsüler, hareketli LED ışıklar da masayı süslemek için sıkça tercih edilir. 

Masayı çok daha şık bir hâle getirmek için masa örtüsü ve peçete seçimleri de yılbaşı ruhuna uygun yapılabilir. Ayrıca keçe süslemeler, sembolik yılbaşı çorapları, yılbaşı şapkaları da farklı yılbaşı masası süsleme için tercih edilebilecek ürünlerdir. Peçete katlamalarını origami şeklinde farklı formlarda yaparak yahut desenlerini geyikli, çam ağaçlı gibi farklı desenlerde seçerek de yılbaşı süslemeleri çok daha anlamlı bir hâle getirilebilir.

Yemek Masası Süsleme Örnekleri

Her zevke hitap eden yemek masası süsü seçenekleriyle birbirinden farklı ve son derece zarif görünümler elde edilebilir. Yılbaşında kimileri daha şık kimileri ise daha samimi bir masa atmosferi oluşturmak isteyebilir. İşte her beğeniye hitap edebilecek birkaç sofra süsleme önerisi!

Peçete Katlama ve Düzenleme:

 • Peçeteleri üçgen ya da zarf şeklinde katlayarak şamdanların yanına yerleştirin.
 • Metalik renklerde peçete halkaları kullanarak peçetelerinizi toplayın.
 • Kırmızı ya da yeşil renkte dantelli peçeteler kullanarak masa üzerinde renk kontrastı yaratın.
 • Peçete seçimi yaparken geyikli modelleri de seçebilir yahut peçetelerinizi çam ağacı şeklindeki keçeden yapılmış keselerde sunabilirsiniz.

Merkezi Dekorasyonlar:

 • Şeffaf bir vazoda beyaz taşlar, su ve yüzen mumlar kullanarak merkezî bir dekor oluşturabilirsiniz.
 • Kırmızı ve yeşil simlerle suyu renklendirerek farklı bir görünüm de elde edebilirsiniz.
 • Kırmızı, beyaz ve yeşil mumları farklı boyutlarda kullanarak masa üzerinde derinlik yaratabilirsiniz.

Tabak ve Çatal Kaşık Düzeni:

 • Yılbaşı sofra sunumları için tabak ve çatal, kaşık düzeni bir hayli önemlidir. Altın ya da gümüş renkte şık bir alt tabak kullanarak ana tabaklarınızı öne çıkartabilirsiniz.
 • Yemek masa süsleri arasından tercihlerle çatal kaşıklarınızı çok daha şık bir hâle getirmeniz de mümkündür. Takımlarınızı kırmızı ya da yeşil renkteki minik yılbaşı süsleriyle tamamlayabilirsiniz. Örneğin, çatalların etrafına minik yılbaşı çelenkleri sarabilirsiniz.

Doğal Dokunuşlar:

 • Sofranıza doğal bir hava katmak için kurutulmuş portakal dilimleri, çubuk tarçın ve çam dalları kullanabilirsiniz.
 • Kırmızı yaban mersini dallarını vazoların içerisine yerleştirerek masa ortasına doğal bir renk katabilirsiniz.

 

Masa Örtüsü ve Runner Seçimi:

 • Kırmızı ve beyaz çizgili, ekose desenli ya da temalı yılbaşı masa süsü, örtü seçeneklerinden tercih ederek sofranıza hareket katabilirsiniz.
 • Yılbaşı sofra süsleri içerisinde en yaygını runner’lardır. Altın renkte bir runner (masa üzeri şerit) kullanarak şıklık katabilirsiniz. Yılbaşı temasını yaşatmak için kırmızı veya yeşil renk seçeneklerini de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Şamdan ve Mum Kullanımı:

 • Yılbaşı masa süsleri denince akla ilk gelenler arasında mumlar yer alır. Farklı boyutlarda gümüş ya da altın renkte şamdanlarla sofranıza zarif bir aydınlatma ekleyin.
 • Kırmızı ya da yeşil renkte aromatik mumlar kullanarak hem görsel hem de kokuyla sofranızı zenginleştirin.


Bu yemek masası süsleme örnekleri haricinde de kendi zevk ve beğenilerinize göre tasarımlar yapabilir, yılbaşının ve yemeklerinizin keyfini son derece şık olan masanızda çıkartabilirsiniz.

 

Evdeki Diğer Alanlar için Süsleme Önerileri

Yılbaşında ortam süslemek dendiğinde akla ilk gelen çam ağacıdır. Yılbaşının ana ruhunu oluşturan çam ağaçlarından hemen hemen her evde bir tane bulunur. Bu ağacı özel toplarla, LED ışıklarla ve farklı dekoratif ürünlerle süsleyerek evinizde yılbaşı temasını yaşatabilirsiniz. Odanın köşesinde duran ağacın altına yılbaşı hediyeleri koyarak da ayrıca çocuklarınızı ve misafirlerinizi mutlu edebilirsiniz.

Evde şömineniz varsa şömine üzeri süslemeler de yılbaşının gelenekselleşmiş süsleme çeşitlerinden biridir. Hem ortama enerji katmak hem de huzurlu bir atmosfer oluşturmak için sık kullanılan yılbaşı süsleri içerisinde şömine çevresine asılan çoraplar bulunur. Bunun yanı sıra yeşil ağaç yapraklarından yapılmış gerçek veya yapay süslemeler, mumlar ve geyik bibloları gibi süslemelerle mekâna farklı bir hava katmanız ve şöminenizi çok daha şık bir hâle getirmeniz de mümkündür.

Dekorasyonlarda yapraklı yeni yıl süslemeleri de sıklıkla kullanılır. Süslemeler bir ip ya da tel üzerine geçirilmiş yapraklardan oluşur. Bu süslemeleri hazır alabileceğiniz gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Süslemenin içerisine LED ışıklar yerleştirerek süslemeleri evin çevresine asabilir ve yılbaşı ruhunu yansıtabilirsiniz.

Her özel günde kullanılan mumlara yılbaşında da sık rastlanır. Özellikle geyik ve çam ağacı gibi farklı formlarda olan mumlar sık sık tercih edilir. Bu mumları masada, kitaplıklarda ve daha farklı yerlerde konumlandırarak ortamda loş fakat şık bir atmosfer oluşturmanız mümkün olur. 

Kapı çelenkleri de yılbaşı süslemesi çeşitleri içerisinde oldukça popülerdir. Kapılara asılan, ağaç yaprakları ve yılbaşı toplarıyla süslenmiş farklı çelenkler evinizin girişinde de şık bir atmosfer oluşturmanızı sağlar. Üstelik bu çelenkler hazır alınabileceği gibi evde de oldukça pratik bir şekilde yapılabilir.

Yılbaşında ortam dekorasyonunu tamamladıktan sonra duvarlardaki çıplaklığı gidermek için de çeşitli süslemelerden faydalanabilir. İp üzerine geçirilmiş yılbaşı süsleri, duvara yapıştırılabilen yılbaşı temalı sticker’lar ve daha farklı duvar süsü seçenekleriyle yine yılbaşı ev süsleme sürecinizi çok daha renkli bir hâle getirebilirsiniz. 

Yılbaşına özel hazırlamış olduğumuz yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Size sevdiklerinizle birlikte geçireceğiniz huzurlu, sağlıklı ve mutlu bir yıl diler ve yeni yılınızı kutlarız. Umuyoruz ki bu yıl size bütün güzellikleri ile birlikte gelir.