Dubleks Ev Dekorasyon Fikirleri

Dubleks evler, geniş ve ferah alanları sayesinde birçok avantaj sunar. Özellikle doğru bir şekilde dekore edildiklerinde güçlü bir atmosfer yakalanır ve evin gerçek bir konfor alanı hâline gelmesi kolaylaşır. İki katlı olmalarının bir avantajı olarak daha büyük bir yaşam alanına sahip olunduğundan kalabalık aileler tarafından da sıkça tercih edilir. Ancak genişliği arttıkça dubleks ev dekorasyonu zor ve zahmetli bir hâl alabilir. Yine de yapacağınız küçük dokunuşlar, göz alıcı bir dekorasyona sahip olmanızı sağlayabilir.


Dubleks evlerde dekorasyonu kolaylaştırmak için dekorasyon işini odalar ve merdiven olmak üzere ikiye ayırabilirsiniz. Merdivenler genellikle bir dubleks evin odak noktasıdır. Çünkü merdiven, dubleks evi bir apartman dairesinden farklı kılan özelliğidir. Dolayısıyla merdiveni dekore ederken de en az odalar kadar özen göstermeniz gerekir. Merdiven dekorasyonu, evinizin havasını tamamen değiştirebilir ve bu özelliğiyle evin atmosferi konusunda belirleyici olur. Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise dekorasyonun size ve yaşam tarzınıza uygun olmasıdır. Bu sayede hem keyifli bir yaşam alanı elde eder hem de hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Mükemmel Dubleks Ev Dekorasyonu için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dubleks evinizi dekore ederken sizi ve tarzınızı yansıtan tercihler yapmak dikkat etmeniz gereken ilk noktadır. Eşsiz bir görünüm için cesur davranmaktan çekinmemeniz ve kendi dokunuşlarınızı yapmanız önemlidir. Bu sayede hayalinizi kurduğunuz evi daha konforlu, sizin için daha yaşanabilir ve son derece şık hâle getirebilirsiniz. Bunlara ek olarak renk seçimi, aydınlatmalar ve mobilya seçimlerinde dikkat etmeniz gereken farklı noktalar da bulunur.

1.Renk Seçimi ve Uyum

Dubleks ev dekorasyonunda kullanacağınız renk yelpazesi büyük önem taşır. Eğer eviniz daha küçükse minimal dekorasyon ve açık renkler tercih etmeniz daha iyi olabilir. Böylece evinizi daha ferah hâle getirebilirsiniz. Geniş dubleks evlerde ise küçük olanların aksine renk tonları açısından sınır yoktur. Ancak yine de daha uyumlu bir görünüm için kullanacağınız renkleri dikkatle seçmeniz gerekir. Modern bir hava yakalamak için soğuk tonları, rustik bir atmosfer için sıcak tonları tercih edebilirsiniz. 

2. Aydınlatma Tasarımı

Bir evin atmosferinde en belirleyici olan faktörlerden biri aydınlatmadır. Evin genel dekorasyonuna göre farklı aydınlatmalar tercih edebilirsiniz. Duvarlarda tablolarınız varsa bunları öne çıkarmak için spot lambalar kullanabilirsiniz. Aynı şekilde merdivene vurgu yapmak için basamaklara ya da merdivenin çevresine spotlar yerleştirebilirsiniz. Dekorasyon stiline uygun şekilde seçeceğiniz avizeler veya sarkıt lambalar da evin şıklığını ortaya çıkarır. Bununla birlikte doğal ışıktan da faydalanarak ferah ve sıcak bir ambiyans yakalayabilirsiniz. Perdelerinizi tül ve güneşlik olarak ayrı ayrı seçerek gün ışığından da yararlanabilirsiniz.

3. Mobilya Seçimi ve Düzenlemesi

Mobilya seçimi bir evin daha işlevsel ve yaşanabilir olmasını doğrudan etkiler. Dekorasyon açısından önemli olsa da mobilyalar evinizde kendinizi rahat hissetmeniz noktasında da büyük öneme sahiptir. Oturduğunuzda rahatlayabileceğiniz bir koltuk, kitaplarınızı ve filmlerinizi sığdırabileceğiniz bir kitaplık, şık tasarımı ile diğer mobilyaları tamamlayan bir orta sehpa evinizin keyifli ve kullanışlı olmasına yardımcı olur. Diğer yandan özenle seçtiğiniz bu mobilyaların duvar rengine ve dekorasyon stiline uyumlu olması da gerekir.


Mobilyaları ahşap seçmek istiyorsanız ahşabın tonuna uygun renkleri kullanabilirsiniz. Koyu renkli ahşap mobilyalar için bej, ekru, kahverengi ve hâkî gibi renkler; açık renkli ahşap mobilyalar için ise kırmızı, turuncu, turkuaz ve mor gibi canlı renkleri tercih edebilirsiniz. Buna ek olarak mobilya seçiminde de evinizin genişliğini göz önünde bulundurmanız önemlidir. Örneğin dar bir salon için geniş bir köşe koltuğu iyi bir seçim olmayabilir.

Dubleks Merdiven Altı Dekorasyonu Fikirleri

Dubleks ev merdiven dekorasyonu, evin dekorasyonunun en önemli adımlarından biridir. İki kat arasında bağlantıyı sağlayan merdiven çoğunlukla dubleks evlerin odak noktası hâlindedir. Dubleks merdiven dekorasyonu yaparken evin genel dekorasyonuna uygun seçimler yapmayı unutmamalısınız. Dilerseniz odalarla daha uyumlu olması için dekorasyona uygun bir halı seçerek merdiveni kaplayabilirsiniz. Dubleks ev merdiven altı dekorasyonuna da aynı şekilde özen göstermeniz gerekir.


Merdiven altı doğru şekilde dekore edilmediği takdirde dubleks evlerde alanın verimli kullanılmasının önüne geçebilir. Hatta evinizi ne kadar iyi şekilde dizayn etseniz de merdivenler nedeniyle dekorasyon sıradan görünebilir. Merdiven altını göz alıcı hâle getirmek için duvar kağıtlarından, tablolardan ve bitkilerden yararlanabilirsiniz. Tek bir duvar kağıdıyla şık bir görünüm yakalayabilir veya çeşitli boyutlarda fotoğraf ve resim çerçeveleriyle modern bir dizayn elde edebilirsiniz. Daha farklı bir görüntü isterseniz yine çeşitli ölçü ve biçimlerde aynayla merdiven altını süsleyebilirsiniz.


Dubleks merdiven altı dekorasyonu yaparken kendinize yeni bir yaşam veya depolama alanı da oluşturabilirsiniz. Eviniz küçükse ya da aileniz kalabalıksa merdiven altına çekmece ve dolap yaptırarak eşyalarınızın bir kısmını burada saklayabilirsiniz. Küçük çocukların olduğu bir evde merdiven altı oyun alanı olarak da değerlendirilebilir. Bir kitaplık, bir sehpa ve bir koltukla burayı okuma köşesi yapabilir veya masa ve sandalyenizi koyarak kendinize çalışma alanı yaratabilirsiniz. Daha dar merdivenlerin alt kısmını yetiştirdiğiniz bitkilerle süsleyebilir ve huzur veren tasarımlar elde edebilirsiniz.

Dubleks Ev Merdiven Tasarımı

Dublex ev merdiven dekorasyonunda merdivenin tasarımı da önem taşıyan bir detaydır. Eve girildiğinde dikkat çeken ilk nokta merdivenler olduğundan merdivenin tasarımı evin atmosferi üzerinde belirleyicidir. Evinizin dekorasyon stiline uygun olarak farklı merdiven tasarımları tercih edebilirsiniz. Çağdaş ve modern bir ev dekorasyonunda döner merdivenler hoş bir görünüm yakalamanızı sağlayabilir. Döner merdiven modellerini ahşap veya metal olarak bulmanız mümkündür. Yüzen basamaklı merdivenler de modern bir görünüm için şık bir seçenektir. 


Eklektik stilde döşenmiş bir evde canlı renklere boyanmış merdiven basamakları hoş görünebilir. Sade ve zamansız bir görüntüden yanaysanız ahşap ve beyazın uyumuyla estetik bir dekorasyon da yapabilirsiniz. Merdiven korkuluklarını da evinizin stili doğrultusunda değiştirebilirsiniz. Merdiven korkulukları yalnızca güvenlik amaçlı değildir. Korkuluklar güvenliği sağlarken evinizin daha şık görünmesine de olanak tanır. Farklı ferforje korkuluklar arasından seçim yaparak eşsiz bir dekorasyona imza atabilirsiniz. 

Dubleks Ev Dekorasyonunda İlham Veren Örnekler

Dubleks evinizin dekorasyonunda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine karar veremediyseniz ilham veren bu örnekleri inceleyerek dubleks evler için dekorasyon önerilerinden faydalanabilirsiniz:

 


Üst katı açık olarak inşa edilen bu dubleks evde modern ve sade bir dekorasyon uygulanmıştır. Açık renkteki ahşap detaylar mavi, taba ve bej gibi renklerle uyumlu şekilde kullanılmış ve bu sayede hoş bir görünüm elde edilmiştir.


Toprak tonlarının yoğun bir şekilde kullanıldığı bu dubleks evin dekorasyonunda çağdaş bir stil benimsenmiştir. Merdiven altının hem dolap hem de kitaplık olarak dizayn edilmesi sayesinde ekstra depolama alanı elde edilmiştir. Aynı zamanda kitaplığa yerleştirilen dekoratif parçalar da ortamın şıklığını artırmıştır.


Dekorasyonunda endüstriyel stil tercih edilen bu dubleks evin merdivenin yüzer basamakları ahşap ve korkulukları metaldir. Bu sayede modern bir görünüm elde edilirken merdivenin altının boş olması da eşsiz bir alan yaratılmasına olanak tanımıştır.

Dubleks Ev Dekorasyonunda Püf Noktaları

Dubleks ev dekorasyon fikirleriyle evinizi bütçe dostu bir şekilde dizayn ederken estetik bir görünüm de sağlayabilirsiniz. Dubleks evinizi dekore ederken nötr renkleri tercih etmeniz iyi bir fikir olabilir. Nötr renk paletinin evin her yerinde kullanılması süreklilik sağlar. Beyaz, gri ve bej gibi tonları temel olarak kullanabilir; tablolar, saksılar ve diğer dekoratif ürünlerin yardımıyla dekorasyona renk ekleyebilirsiniz. Nötr bir renk paleti kullanmak ayrıca evinizin lüks bir görünüme kavuşmasına da yardımcı olur.


Dubleks evin işlevselliğini en üst seviyeye çıkarmak için farklı fonksiyonları olan mobilyalar tercih edebilirsiniz. Yataklı ve bazalı mobilyalar küçük dubleks evler için ekstra depolama alanı sağlarken misafirlerin de rahatça ağırlanmasına katkıda bulunur. Duvara monte edilerek katlanabilen masalar, dar mutfaklar için kurtarıcı olabilir. Bu fonksiyonel mobilyalar sayesinde verimli bir kullanım elde ederken ferah bir görünüm de sağlayabilirsiniz.