DYO’nun En Güzel Mavi Tonları

Mavi renk tonları

Neredeyse herkesin sevdiği bir renk olan maviyi evinizin pek çok alanında kullanmanız mümkün. Geniş ton skalası bulunan mavi tonları, her tonu ile dekorasyona farklı bir dokunuş yapıyor. Renk skalasında soğuk renk grubunda yer alan mavi tonları, tasarımlara kattığı şıklık ve zariflik ile öne çıkıyor. Mavi rengi, şıklığının yanı sıra psikolojik etkileriyle de tasarımda kendine yer buluyor. Enerji ve hareketi temsil eden kırmızının aksine sakinlik ve huzur ile ilişkilendirilen mavi tonlarını evinizde huzuru hissetmek istediğiniz yaşam alanlarına entegre edebilirsiniz. Siz de evinizde maviye yer vermek istiyorsanız ama hangi rengi seçeceğiniz konusunda karar veremediyseniz gelin, DYO’nun en güzel mavi tonlarını beraber inceleyelim!

 

Mavi Tonlarının Kullanımı

Huzurun, sakinliğin ve güvenin rengi olan mavi, stresi azaltması ve hayal gücünü tetiklemesi gibi özelliklere de sahip. Gökyüzünün rengi de olmasıyla mavi, özgürlük ve sonsuzluk gibi duyguların uyanmasına da sebep oluyor. Bu yüzden oturma odası, çocuk odası ve yatak odası gibi alanlarda sıklıkla tercih ediliyor. Ayrıca, odalar arasında geçiş alanları olarak tanımlayabileceğimiz hollerde ve antrelerde de sıklıkla kullanılan bir renk olarak karşımıza çıkıyor.

 

Açık maviden laciverte geniş bir skalada kullanabileceğiniz mavi tonlarının her biri farklı bir anlam ifade ediyor. Açık mavi saflığı simgeliyor, çocuk odaları gibi alanlarda tercih ediliyor. Açık mavinin kullanım alanlarından bir diğeri ise sakinliği, anlayışı ve sağlığı temsil etmesi sebebiyle hastaneler gibi sağlık kurumları oluyor. Koyu mavi tonları ise yüzyıllardır Avrupa’da pek çok krallığın resmi renklerinden biri olduğu için soyluluk ve hükümdarlık ile ilişkilendiriliyor, otoritenin kullandığı renklerin arasında geliyor. Bu yüzden bu tonların daha çok çalışma alanlarında kullanıldığını gözlemleyebilirsiniz.

 

Neden Evinizde Mavi Tonları Kullanmalısınız?

Evinizde ise maviyi hem iç cephede hem de dış cephede tercih edebilirsiniz. İç cephede daha önce de bahsettiğimiz gibi; oturma odası, yatak odası, çocuk odası ve çalışma odası gibi neredeyse her yaşam alanında kullanabilirsiniz. “Neden evinizi yenileyip ev dekorasyonunuza mavi eklemelisiniz?” sorusunu ise sizin için cevapladık.

  • Yeterince ışık almayan ortamlarda bile mavi rengin gücünden yararlanabilirsiniz. Çünkü, mavi kısa bir dalga boyuna sahip olduğu için görülmesi en kolay renktir. Özellikle karanlık odalarda açık mavi tonlarını tercih ederek odanın daha aydınlık görünmesini sağlayabilirsiniz.
  • Sağlığa olan etkileri üzerine birçok araştırma bulunan mavi rengi, sakinleştirici etkisi ile yatak odasında kullanıldığında daha hızlı uykuya dalmanızı sağlayabilir.
  • Mavi neredeyse her renk ile kolayca uyum yakalayabilir. Beyaz, bej ve gri gibi daha alışıldık tonları dışında turuncular, yeşiller ve fuşya pembeler ile bile uyumlu mavi tonlarıyla evinize renk katabilirsiniz.

 

İç Cephede Tercih Edilen Mavi Tonları

DYO iç cephede birbirinden farklı mavi tonları sunuyor. Mavinin her tonuna sahip DYO kalitesi ve güvencesindeki boyalar arasından seçim yapıp evinize yepyeni bir hava kazandırabilirsiniz.

Toz Mavi

6280 kodlu gri alt tonlu gözüken Toz Mavi rengini, sakin bir görünüm kazanmak için yatak odası duvarlarınızda kullanabilirsiniz. Toz mavi rengine uyumlu açık renk ahşap ürünlerle veya beyaz, açık gri mobilyalarla yaşam alanlarınızı dekore edebilirsiniz.

Adriyatik

6363 kodlu Adriyatik rengi ile koyu mavi tonlarının asaletini evinizde hissedebilirsiniz. Adriyatik rengini, beyaz gri, ve diğer açık mavi tonları ile eşleştirerek salonlarınızda, oturma odalarınızda ve çalışma odanızda deniz esintisi hissettiren şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Ancak bu tonu yeterince ışık almayan odalarda her duvarda uygulamaktan kaçınmanızı öneriyoruz. Yeterli doğal ışık alan odalarda ister tek duvarda ister birden fazla duvarda kullanabilirsiniz.

Akvaryum

Mavinin en canlı tonlarından biri olan 6767 kodlu Akvaryum ile denizin ve gökyüzünün dinginliğini evinize taşıyabilirsiniz. Çocuk odalarında veya çalışma odalarında Akvaryum rengini birbirinden şık başka renkler ile eşleyerek canlı ve renkli bir tasarım elde edebilirsiniz.

 

Dış Cephede Tercih Edilen Mavi Tonları

Mavi rengi, en çok tercih edilen dış cephe renkleri arasında yer alıyor. Özellikle iki veya üç katlı villa tipi müstakil evlerde Türkiye’de ve dünyada sıkça tercih edilen mavi tonları, apartmanlarda da balkon veya teras gibi ortamlarda kullanılıyor.

 

Doğa ile uyumlu bir dış cephe boyası isteyenlerin ilk sıradaki tercihi olan mavi, gökyüzü ile muhteşem bir uyum yakalıyor. Dış cephede açık mavi tonlarını seçebileceğiniz gibi daha koyu tonları tercih edip gökyüzü ile bir kontrast oluşturabilirsiniz. Dış cephe boya seçiminde çatının, pencere pervazlarının rengini de göz önünde bulundurarak mavi tonları ile uyumlu bir şekilde dış cephenizi yenileyebilirsiniz.

Kaptanı Derya

Koyu mavi-gri karışımı bir ton olan 6237 kodlu Kaptanı Derya ile dış cephe boyasında şıklığı yakalayabilirsiniz. Mavinin diğer tonlarını, pencere pervazı, kapı ve farklı yüzeylerde kullanarak Kaptanı Derya rengini öne çıkarabileceğiniz gibi koyu gri veya siyah gibi tonlarla da kontrast yaratabilirsiniz.

Derinsu

İçerisinde gri alt tonları barındıran 6251 kodlu Derinsu rengi ile evinizin dış cephelerinde daha aydınlık bir görünüm yakalayabilirsiniz. Son yılların en sevilen renklerinden biri olan Derinsu, sarı gibi birçok farklı renk ile kombine edebileceğiniz bir tona sahip.

Balat

Açık mavi tonları ile canlı ve adeta ismi gibi Balat sokaklarını yansıtan 6780 kodlu Balat da DYO’nun en güzel mavi tonları arasında yer alıyor. Balat ile koyu mavi veya lacivert gibi tonları bir arada kullanarak dış cephede mavinin birkaç tonu ile uyumlu ve şık bir görünüm elde edebilirsiniz.