Evcil Hayvanlar İçin Zararsız Ev Bitkileri

hayvan dostu bitki

 

Evcil dostlarıyla yaşadığı evi bitkilerle güzelleştirmek isteyenler bitkilerin hayvanlar için zararsız olup olmadığını merak edebilir. Bir evcil hayvan ne kadar iyi eğitimli ve güvenilir olsa da popüler olarak dekorasyonda kullanılan iç mekân bitkileri merak ederek yiyebilir ve bu bitkilerin pek çoğu ona zarar verebilir. Dolayısıyla evcil hayvanların bulunduğu bir ev için güvenli iç mekân bitkileri seçmek büyük önem taşır.

Evinizi kapalı bir bahçe gibi huzurlu bir mekân haline getirmek isterseniz bitkilerle dolu bir ev için keyifli fikirleri inceleyebilirsiniz. Ancak evinizde hayvan dostunuz varsa ya da bir evcil hayvan sahiplenmek istiyorsanız potansiyel risklerden kaçınarak toksik olmayan, hayvan dostu bitkileri tercih etmelisiniz. Dekorasyonun havasını değiştiren, ev ortamında huzurlu bir görünüme olanak tanıyan zararsız bitki türlerine göz atarak seçiminizi yapabilirsiniz.

 

Salon Bitkilerinin Dekorasyonda Kullanımı

Dekorasyonda bitki kullanmak yaşam alanlarına canlılık kazandırmanın eşsiz bir yoludur. Özellikle ortama biraz ferahlık katmak için büyük yeşil bitkiler ortama yerleştirilebilir. Buna ek olarak yaşam alanlarında bitki kullanmak sağlık ve huzur açısından olumlu etkilere sahiptir. Ayrıca evde rahatlıkla yetiştirebileceğiniz farklı bitki türleri de bulunduğundan sevdiğiniz bitki türlerini kullanarak huzurlu bir ortam yaratabilirsiniz. Eğer bitki seçiminde kararsız kaldıysanız öncesinde ev bitkilerini seçme rehberine de göz atarak fikir edinebilirsiniz.

Bitkiler doğayla bağlantıda kalmak, sakinleşmek ve ruhu beslemek için dekorasyonda sıkça kullanılır. Özellikle son yıllarda dekorasyonda bitki kullanmak oldukça popüler hâle geldiğinden birçok evde yeşil yapraklı büyük bitkiler görmek mümkündür. Süs ağaçlarından küçük çiçekli kaktüslere kadar farklı şekil ve renklerde ev bitkileri tekdüze dekorasyona sahip evleri dahi harika bir yaşam alanına dönüştürür. Birbirinden güzel iç mekân bitkileri sayesinde salonunuzu canlandırabilir ya da yatak odanıza sakinlik katabilirsiniz.

Ev dekorasyonunuza daha fazla bitki eklemek istiyor ancak hayvan dostu bitkiler arıyorsanız güvenle alabileceğiniz birçok alternatif bulabilirsiniz. Evinizde çiçekli bitkilere yer vermek isterseniz Afrika menekşesi, atlas çiçeği, orkide, yılbaşı çiçeği, ebegümeci ya da ruj çiçeği tercih edebilirsiniz. Afrika menekşesi, atlas çiçeği, orkide ve yılbaşı çiçeği farklı renk tonlarında bulunabileceğinden rengarenk bir yaşam alanı yaratma fırsatı sunar.

Çiçeksiz yeşil bitkileri tercih ediyor ve “urban jungle” dekorasyon trendini evinize taşımak istiyorsanız evcil dostlarınıza zarar vermeyecek pek çok seçenek bulmanız mümkündür. Aşk merdiveni, dua çiçeği, bambu, para bitkisi, dağ palmiyesi, topçu çiçeği, arkadaşlık bitkisi ve muz ağacı en çok tercih edilen hayvan dostu bitkiler arasındadır. Farklılık arıyorsanız duvara da asabileceğiniz toprağa ihtiyaç duymayan hava bitkisi alabilirsiniz.

Bu bitkilerin yanı sıra fesleğen, biberiye, adaçayı ve maydanoz da evde yetiştirebileceğiniz güvenli otlardır. Eğer bir kediniz varsa ve dışarı çıkmaktan hoşlanmıyorsa onun için evde kedi çimi de bulundurabilirsiniz.

 

Her Bitki Hayvan Dostu Değildir

Evcil hayvanınızla birlikte yaşadığınız ortamda bitkilerle dolu bir dekorasyon yapmak isterseniz kullanabileceğiniz birçok zararsız ev bitkisi bulabilirsiniz. Dua çiçeğinden menekşeye, orkideden bambuya kadar çiçekli ya da çiçeksiz pek çok bitki, evcil dostunuza güvenli bir ortam sunarken sizin için de yaşanılabilir bir atmosfer sağlar. Ancak sağlıklarını korumak adına her bitkinin hayvanlar için güvenilir olmadığını bilerek dikkatle seçim yapmak gerekir.

Evinize yeni bir bitki almadan önce almayı düşündüğünüz bitkiyi araştırarak olası riskleri kolaylıkla önleyebilirsiniz. Elbette bir bitkinin hayvanlar için toksik olması o bitkinin asla evde bulunmaması gerektiği anlamına gelmez. Bazı bitkiler tüketilmediği takdirde zararlı değildir. Örneğin aloe vera ve kuşkonmazı evcil dostunuzun yetişemeyeceği yerlerde veya girmediği odalarda tutabilirsiniz.

Bitki bakımı da bu noktada büyük önem taşıyan diğer bir faktördür. Eğer bir bitkinin bakımı için pestisit gerekiyorsa bu da evcil hayvanınıza zarar verir. Dolayısıyla bakımında böcek ilacı gerekmeyecek bitki çeşitleri daha güvenlidir. Diğer yandan bazı bitkiler evcil hayvanlarla aynı ortamda tutulduğunda dahi zararlı olabilir.

zehirli olmayan bitkiler

Hangi Bitkiler Toksik Olabilir?

 

  • Sarmaşık

Evlerde sıkça yer verilen sarmaşık, kedi ve köpekler için çok zehirlidir. Yenmesi durumunda ağız içinde ve dilde tahrişe yol açabilir. Bu bitkinin yaprakları, gövdesi ve kökü zehirli olduğundan ciddi sorunlara neden olabilir. Kusma, ishal ve vücutta kızarıklıklar görülebilir.

 

  • Zambak

Ev dekorasyonunda yaygın şekilde kullanılan diğer bir bitki olan zambak özellikle kediler için aşırı derecede zehirlidir. Paskalya zambağı, Asya zambağı, lilyum, barış zambağı ve kaplan zambağı gibi pek çok zambak türü evcil hayvanlar için toksik olduğundan evde bulundurulmamalıdır. Zambakların yenmesi veya polenlerin yutulması iştah kaybından böbrek yetmezliğine kadar birçok ciddi soruna yol açabilir.

 

  • Paşa Kılıcı

Yeşil ve uzun yapraklarıyla göz alıcı bir görünüme sahip olan bu bitki kedi ve köpekler için zehirli olan zararlı bir kimyasal içerir. Son derece tehlikeli olan paşa kılıcı yutulduğu takdirde mide bulantısı, kusma, ishal, salyada artış gibi problemlere neden olur.

 

  • Aloe Vera

Bakımı oldukça kolay olduğundan sıkça yetiştirilen bu bitki özellikle güneş yanıklarına iyi gelse de evcil hayvanlar için çok da iyi değildir. Özünde bulunan maddeler nedeniyle yutulduğunda salyada artış, kusma ve ishal gibi belirtiler görülebilir. Ayrıca aloe vera yiyen evcil hayvanınızın dışkısında renk değişiklikleri de olabilir.

 

  • Dracaena Marginata

Dragon ağacı olarak da bilinen bu ev bitkisi, dayanıklı yapısıyla dekorasyonda sık tercih edilir. Ancak hem kediler hem de köpekler için toksik bir bitki türüdür. İçerdiği kimyasal bileşen nedeniyle yutulması durumunda halsizlik, salyada artış, kusma ve göz bebeklerinin büyümesi gibi birçok probleme yol açabilir.

 

  • Deve Tabanı

Monstera olarak da bilinen deve tabanı, gösterişli büyük yapraklarıyla ortama güzel bir dokunuş yapsa da deve tabanı evcil hayvanlar için tehlikelidir. Hem gövdesinde hem de yapraklarında bulunan bir kimyasal bileşenden dolayı yendiği takdirde şişlik, kas spazmı, yanma hissi, kızarıklık ve kaşıntı gibi ciddi sorunlara sebep olur.