Dekorasyona Romantik Bir Dokunus Parizyen Stil

Dekorasyona Romantik Bir Dokunuş: Parizyen Stil 


Gerek sanattaki gerekse yaşam tarzlarındaki değişimler, tarih boyunca dekorasyon stillerine yansıyarak farklı akımlar meydana getirmiştir. Belirli dönemlere damga vuran dekorasyon tarzları günümüzde ise farklı zevklere hitap eden çeşitli seçenekler sunar. 

Örneğin İskandinav tarzı dekorasyon, nötr tonlar ile doğal ve dingin bir atmosfer yaratmaya yardımcı olur ya da eklektik stil farklı tarzları ve renkleri bir arada kullanmayı sevenler tarafından tercih edilir. Dekorasyon trendleri arasında son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan ve popülerleşen Parizyen stil ise romantik, sofistike ve zarif bir tarz olarak öne çıkar. 


Parizyen Stil Nedir?

Peki, “Parizyen stil ne demek?” gelin birlikte bakalım. Bu soruyu yanıtlamadan önce “Parizyen ne demek?” sorsunun cevabını bilmekte fayda var.

Fransızca “Parisienne” kelimesinden gelen Parizyen “Parisli, Paris’e ait olan” demektir. Hem moda hem de dekorasyon akımı olarak dikkat çeken Parizyen stil, Fransız yaşam tarzının izlerini taşır. Özellikle dekorasyonda Parizyen stil Fransız iç mekân tasarımının göz alıcı estetiğini yansıtır. 

Tabii ki Fransızların yaşam tarzları ve dekorasyon anlayışları zaman içerisinde değiştiği için Parizyen stil de zaman içerisinde değişiklik göstererek günümüze kadar güncellenerek ulaşmıştır. Özellikle belirli sanat akımlarından etkilenerek her dönem farklı bir forma bürünen Parizyen stil, günümüzdeki hâlini alana kadar birçok evreden geçer. 

Parizyen stilin temeli 18. yüzyılın sonlarında “Geç Barok Dönemi” olarak da bilinen Rococo Dönemi’nde atılır. Mimari, resim ve müzik gibi sanat dallarını etkisi altına alan Rococo, özellikle soylu kesimin benimsediği hazcılığı ön plana çıkaran bir akımdır. Bu dönemin dekorasyonu C ve S şekillerinin yer aldığı süslemeler, bitkisel motiflerin kullanıldığı desenler ve pastel renk paletleri ile karakterize edilir. İç mekanların altın varaklı mobilyalar, kristal avizeler ve büyük aynalarla gösterişli hale getirilmesi de Rococo döneminde gerçekleşir. 

Napolyon'un hükümdarlığı sırasında başlayan Empire Dönemi’nde, Antik Sanat’a doğru bir yöneliş dikkat çeker. Neo-Klasik olarak da adlandırılan bu dönemde Eski Yunan ve Roma mimarisinin ikonik motifleri mobilya ve dekorasyon ögelerinde yaygın olarak kullanılır.
Fransızca “güzel dönem” anlamına gelen Belle Époque ekonomi, teknoloji ve sanat alanlarında yaşanan gelişmelerin dekorasyona da yansıdığı dönemdir. Bu dönemdeki evler genellikle yüksek tavanlara ve geniş alanlara sahiptir. İç mekânlar zarif mobilyalar, dantel perdeler, zengin kumaşlar ve lüks aksesuarlarla dekore edilir.

Türkçesi “yeni sanat” olan Art Nouveau, doğadan esinlenen organik formları ve desenleri içeren bir akımdır. Bu akım dekorasyona kuş, çiçek ve kadın figürlerinin kullanıldığı desenlerle kaplı kumaşlar; cam, demir ve ahşap gibi doğal malzemelerden üretilen kıvrımlı, dalgalı formlara sahip mobilyalar olarak yansır.

Sanayi ve modernleşmede yaşanan hızlı gelişim sonucunda meydana gelen Art Deco, 1920'ler ve 1930'lara hâkim olan bir sanat akımıdır. Mimari alanda da etkisini gösteren Art Deco, dekorasyona sade ve geometrik desenleri vurgulayan bir stil olarak yansır. Art Deco’da mobilyalar genellikle cilalı ahşaplar, parlak metaller ve kalın camlar gibi pahalı materyallerden üretilir. Kontrast oluşturan cesur renkler ve parlak aydınlatmalar da Art Deco stilinin karakteristik özelliklerindendir. 

Günümüzde ise Parizyen dekorasyon stili tüm bu tarihsel sürecin farklı evrelerinden ilham alan modern, sade ve rahat bir yaklaşımı temsil eder.

 
Parizyen Stil Özellikleri Nelerdir?

Tarihi boyunca çeşitli sanat akımlarından etkilenen Parizyen stil, farklı dekorasyon tarzlarında öne çıkan unsurları uyumlu bir şekilde harmanlar. Vintage, klasik, rustik ve minimal dekorasyon; Parizyen stilde yansımalarını bulabileceğiniz tarzlardır. Bu bakımdan Parizyen stil İskandinav ve Japon tarzlarının karışımı olan Japandi stili gibidir. Ancak sunduğu çeşitlilik daha kapsamlı ve girifttir. 

Parizyen stilde klasik mobilyalar, antika objeler, çiçek desenli ve dokulu kumaşlar, şamdanlar, avizeler ve aynalar gibi aslında hepsi oldukça gösterişli olan parçalar bir araya gelerek zarif bir görünüm oluşturur. Ferforje, yaldız, kristal, oyma ve dantel unsurlar ise Parizyen stili zenginleştiren detaylar olarak öne çıkar.  

Parizyen stilde renklerin ve parçaların kullanımının orantılı olması tüm bu gösterişe ve zenginliğe rağmen oldukça minimal, sade ve dingin bir dekorasyon meydana getirir. 

Parizyen Stili Ev Dekorasyonuna Uygulama Önerileri

Parizyen stili ev dekorasyonuna uygulayarak romantik ve zarif bir mekân yaratmak için mobilyadan aksesuara her bir parçanın ve objenin seçiminde birtakım kuralları göz önünde bulundurmak gerekir. Parizyen stili dekorasyonunuza nasıl uygulayabileceğinizi adım adım açıkladık:  


Mobilya Seçimi

Parizyen stilde genellikle klasik tasarımlara sahip mobilyalar kullanılır. Ahşap mobilya kullanımının yoğun olması ile rustik dekorasyon tarzını anımsatsa da aslında Parizyen stil, kıvrımlı, oymalı, ferforje detaylı mobilyalar ile daha çok vintage bir görünüm oluşturur. Bu bakımdan Parizyen stil için varsa antika mobilyalarınızı kullanabilirsiniz.  

Duvar Renkleri

 Parizyen stilin klasik mobilyalardan gelen gösterişli görünümü, renk seçimleri ile dengelenir. Genellikle pastel tonlar kullanılmakla birlikte siyah, gri ve beyaz gibi nötr renkler de Parizyen stilin vazgeçilmezleri arasında yer alır.

Duvarlarınızı Parizyen stile uygun şekilde boyamak istiyorsanız iç cephe boyalar arasından pembe, mavi, yeşil gibi renklerin pastel tonlarını tercih edebilirsiniz. Bej, kırık beyaz ya da pastel gri gibi dış cephe boyalar ile balkon, veranda ya da teras gibi dış mekanlara da Parizyen stili yansıtabilirsiniz. 

Aydınlatma 

Doğal ışık, Parizyen stilin en önemli unsuru olarak kabul edilir. Parizyen stilde mekân olabildiğince aydınlık ve ferah olmalıdır. Bunun için büyük pencereler ve ince tüller ile ortama daha fazla ışık girişi sağlanır. Mekânın doğal ışığı yetersiz ise avize, abajur ve aplik gibi Parizyen stile uygun aydınlatma ürünlerini çok sayıda kullanarak ortamı aydınlatmayı deneyebilirsiniz. 

Ayrıca büyük aynalardan yardım alıp, doğal ışığın en iyi şekilde yayılmasını sağlayarak ferah bir mekân oluşturabilirsiniz. 

Aksesuarlar ve Sanat Eserleri

Parizyen stilin olmazsa olmazları dekoratif objeler ve aksesuarlardır. Tercih edilecek aksesuarların zarif detaylara sahip olması büyük önem taşır. İnce işlemeli dantel perdeler, çiçek desenli kadife yastıklar, kristal avizeler ve yaldızlı ya da oymalı aynalar Parizyen stili tamamlamak için kullanılır. Ancak Parizyen stil için bunların yanı sıra sanatsal dokunuşlar da gereklidir. 

Sanat, Parizyen stilde önemli bir rol oynar. Tablolar, minik heykeller, çini tabaklar ve vazolar gibi ince bir zarafeti ve el emeğini yansıtan eserler de Parizyen stilde yer bulur. Çiçek aranjmanları, mumlar ve kokular ise Parizyen stili uygulamak adına gerçekleştireceğiniz son dokunuşlar olabilir.

 Ev Dekorasyonunda Parizyen Stile Uygun Renkler Nelerdir?

Parizyen stilde pastel tonlara öncelik verildiğinden bahsetmiştik. Özellikle pudra pembe, mint yeşili, bebek mavisi, fildişi ve leylak gibi yumuşak pastel tonları, Parizyen stile uygun olarak tercih edebilirsiniz.  En çok tercih edilen iç cephe boya renkleri arasında yer alan Meltem, Salda Kumu, Hayal Pembesi, Yeni Gül Kurusu, Gökçe, Yalın, Asil Lila, İnce Kum, Şampanya ve Irmak Yeşili tonları da evinizde Parizyen bir hava estirmenize yardımcı olacak seçeneklerdir. 

Beyaz ve tonları da Parizyen stilin vazgeçilmez birer parçalarıdır. Beyaz duvarlar, mobilyalar ve aksesuarlar ile evinizde ferahlık ve aydınlık hissi yaratabilirsiniz. Parizyen stilin zarif ve şık yönünü yansıtan gri tonları ise beyazla kombinlendiğinde mekânda zarif bir denge oluşturur.

Parizyen stilde altın ve gümüş detaylar sıkça kullanılır. Altın ve gümüş renkleri mobilya kaplamaları, aksesuarlar ya da çerçeveler için tercih edebilirsiniz.  Siyah, Parizyen stile modern bir görünüm katar. Siyah aksesuarlar ya da mobilya detaylarıyla kontrast yaratarak Parizyen stilde dekora ettiğiniz evinize dikkat çekici bir şıklık kazandırabilirsiniz.

 Açık kahverengi gibi ahşap tonları mobilya yüzeylerinde kullanabilirsiniz. Değerli ahşap mobilyalarınızı Parizyen stil için yenilemek, renklendirmek ve korumak için ev boyası ürünlerine göz atabilirsiniz.